Prawo i Sprawiedliwość czy Platforma Obywatelska? Oto NAJNOWSZY sondaż poparcia dla partii

Z najnowszego sondażu Instytut Badań Rynkowych i Społecznych wynika, że Prawo i Sprawiedliwość może cieszyć się najwyższym poparciem. Wyraźnym liderem w grudniu jest partia kierowana przez Jarosława Kaczyńskiego, która w badaniu otrzymała 34 proc. poparcia.

Sejm RP
Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

W sondażu IBRIS dla "Rzeczpospolitej" respondentom zadano pytanie: na które z ugrupowań zagłosował(a)by pan/pani w wyborach do Sejmu, gdyby lista komitetów wyglądała następująco: (wariant I): PiS, KO, Lewica (SLD, Wiosna, Partia Razem), Polska 2050 Szymona Hołowni, PSL-Koalicja Polska, Konfederacja oraz (wariant II) PiS, KO, Lewica (SLD, Wiosna, Partia Razem), Polska 2050 Szymona Hołowni, PSL-Koalicja Polska, Konfederacja, Bezpartyjni Samorządowcy.

Jak zwraca uwagę dziennik, "na początku grudnia nie zmienia się sytuacja na scenie politycznej". Dodaje, że wyraźnym liderem jest PiS (34 proc. poparcia), na drugim miejscu Koalicja Obywatelska (28,3 proc.). Według gazety niewiele zmieniłoby, gdyby do gry weszli Bezpartyjni Samorządowcy. "Ich start ogólnokrajowy to straty dla dwóch największych opcji" – stwierdza.

Z sondażu wynika, że w przypadku wariantu I na PiS głosowałoby 34,2 proc. wyborców; KO poparłoby 28,3 respondentów; Lewica zyskałaby 9,7 proc. głosów. Na kolejnych miejscach są: Polska 2050 Szymona Hołowni (8,8 proc.), PSL-Koalicja Polska (5,2 proc.), Konfederacja (5,2 proc.). 8,6 proc. badanych wskazało na odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć".

W wariancie II PiS zyskałby 33,2 proc. poparcia; na KO zagłosowałoby 26,8 proc. respondentów, a na Lewicę – 9,7 proc. Z kolei Polska 2050 Szymona Hołowni zdobyłaby 8,6 proc. głosów; PSL-Koalicja Polska – 5,4 proc.; Konfederacja – 5,2 proc.; a Bezpartyjni Samorządowcy – 2,0 proc. Odpowiedzi "nie wiem/trudno powiedzieć" udzieliło 9,1 proc. respondentów.

Sondaż zrealizowany przez IBRIS dla "Rz" przeprowadzono 2-3 grudnia 2022 r. metodą CATI na tysiącosobowej grupie respondentów.

 Źródło: Rzeczpospolita, niezalezna.pl

 

#polityka

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo