Cyberinwazja Rosji trwa. Janusz Cieszyński w najnowszej "Gazecie Polskiej": Bronimy Polski

- Liczba ataków od początku wojny wzrosła pięciokrotnie. Pokazuje to, że Rosja ciągle sprawdza poziom zabezpieczenia systemów państwowych – mówi w "Gazecie Polskiej" Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa i sekretarz stanu ds. cyfryzacji. Według ministra powinniśmy "twardo walczyć ze skoordynowaną dezinformacją wymierzoną przeciwko Polsce i pokazywać manipulacje obcych sił". Nowy numer "Gazety Polskiej" już w kioskach!

KPRM

Pytany przez tygodnik o skalę cyberataków przeciwko polskim instytucjom od początku wojny na Ukrainie Cieszyński wskazał, że według danych Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni liczba ataków od początku wojny wzrosła pięciokrotnie.

"To pokazuje, że Rosja ciągle sprawdza poziom zabezpieczenia systemów państwowych" – stwierdził pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa. Jak powiedział, "przygotowaliśmy się na te działania już 22 lutego br., czyli dwa dni przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji, wprowadziliśmy w Polsce trzeci z czterech stopni zagrożenia w cyberprzestrzeni".

Cieszyński zwrócił uwagę, że to nakłada dodatkowe zobowiązania na zespoły do spraw cyberbezpieczeństwa w instytucjach państwowych, "abyśmy mogli skutecznie bronić Polskę przed cyberatakami".

Przypomniał, że stopień alarmowy został 1 grudnia przedłużony na kolejne trzy miesiące – "na pewno jeszcze nie nadszedł czas, by rezygnować z dodatkowych zabezpieczeń" – zaznaczył Cieszyński w rozmowie z tygodnikiem.

Według ministra powinniśmy "twardo walczyć ze skoordynowaną dezinformacją wymierzoną przeciwko Polsce i pokazywać manipulacje obcych sił".

"Dezinformacja jest bowiem jednym z elementów rosyjskiej doktryny wojennej i sposobem oddziaływania na nasze społeczeństwo"

– zaznaczył Cieszyński.

Tygodnik "Gazeta Polska" dostępny w wygodnej prenumeracie cyfrowej
Sprawdź ofertę prenumeraty cyfrowej TUTAJ » prenumerata.swsmedia.pl oraz pod numerem telefonu 605 900 002 lub 501 678 819 

 Źródło: niezalezna.pl, Gazeta Polska

 

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo