Zaginiony obraz Malczewskiego - Gliński twardo

- Istnieją uzasadnione powody, żeby przeprowadzić badania pochodzenia i historii obrazu "Rzeczywistość" Jacka Malczewskiego. W związku z tym w marcu zwróciliśmy się do prokuratury w tej sprawie. Wszystko będzie rozwiązane zgodnie z prawem i sprawiedliwie - powiedział wicepremier, szef Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński.

Twitter/Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Obraz Jacka Malczewskiego "Rzeczywistość" publicznie ostatni raz został pokazany w 1926 r. we Lwowie, przez lata obraz uważano za zaginiony. Według resortu kultury, w latach pięćdziesiątych dzieło miało być nielegalnie wywiezione z Polski.

Obecnie obraz jest przedmiotem działań prokuratury, która postanowiła, że na obecnym etapie postępowania nie zachodzą przesłanki do niezwłocznego odebrania obrazu dotychczasowemu przechowawcy - którym jest Dom Aukcyjny DESA Unicum - i powierzenia go innym podmiotom. Obraz zostanie wystawiony w czwartek w Domu Aukcyjnym DESA Unicum, będzie to jednak sprzedaż warunkowa.

Sprawę skomentował minister kultury. "Wiele miesięcy temu zwróciliśmy uwagę, że ten obraz ma nieznaną proweniencję i że trzeba ją zbadać" - powiedział Gliński dziennikarzom. Dodał, że już w lutym Ministerstwo Kultury zawiadomiło dom aukcyjny. W ocenie Glińskiego "dom aukcyjny informował w sposób nieprecyzyjny, nieprawidłowy (opinię publiczną)". "Miał informację już w lutym, że działania restytucyjne będą podjęte" - dodał.

Na co liczy dom aukcyjny

"To nie znaczy, że przesądzamy, kto jest właścicielem tego obrazu. My tylko mówimy, że istnieją uzasadnione powody, żeby przeprowadzić badania pochodzenia obrazu i jego historii"

- dodał. "W związku z tym w marcu zwróciliśmy się do prokuratury w tej sprawie, aby podjęła działania" - przypomniał.

Minister kultury zaznaczył, że "sprzedaż warunkowa oznacza, że można przeprowadzić aukcję, ale obraz nie trafi do nabywcy aż do rozwiązania sprawy". "Pewnie dom aukcyjny liczy w związku z zainteresowaniem mediów na wyższą cenę, a ja nie jestem przekonany, bo jest to jednak sprzedaż warunkowa i być może to dzieło decyzją sądu, prokuratury pozostanie w domenie Skarbu Państwa" - powiedział Gliński.

Podkreślił, że "wszystko się dzieje w duchu i literze prawa". "Jeżeli obraz jest własnością tego, kto przeznacza go na sprzedaż, to nic się nie stanie, wszystko będzie rozwiązane zgodnie z prawem i sprawiedliwie" - powiedział szef MInisterstwa Kultury.

Jak poinformował resort kultury, w grudniu 2021 r. zaginiony obraz Jacka Malczewskiego "Rzeczywistość" pojawił się na popularnym zagranicznym portalu aukcyjnym i - jak powiedziała dyrektor Centrum Informacyjnego ministerstwa Anna Pawłowska-Pojawa - "Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjęło działania zmierzające do ustalenia losów obrazu i jego aktualnego statusu prawnego".

Pawłowska-Pojawa poinformowała, że zważywszy na istnienie poważnych przesłanek uzasadniających podejrzenie, iż obraz był przedmiotem przestępstwa, Ministerstwo Kultury złożyło odpowiednie zawiadomienie do organów ścigania 25 marca 2022 roku, a więc na kilka miesięcy przed wystawieniem obrazu na sprzedaż przez Dom Aukcyjny DESA Unicum.

Zaznaczyła przy tym, że Dom Aukcyjny DESA Unicum już 7 lutego 2022 r. został uprzedzony przez ministerstwo, iż należy liczyć się z podjęciem wobec obrazu działań restytucyjnych.

Co dalej z obrazem?

Dom Aukcyjny DESA Unicum zapowiedział na początek grudnia wystawienie obrazu na sprzedaż. Szacowano, że jego cena wyniesie od 14 do 22 mln zł. Jednak pod koniec listopada w siedzibie domu aukcyjnego zjawili się policjanci w asyście prokuratora oraz pracownika Muzeum Narodowego, gdyż Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście wydała postanowienie o zabezpieczeniu dzieła w Muzeum Narodowym.

Przedstawiciele DESA Unicum w oświadczeniu stwierdzili, że wtedy dowiedzieli się, iż "Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgłosiło do prokuratury podejrzenie o popełnieniu przestępstwa nielegalnego wywiezienia obrazu z Polski w latach 50.". Przedstawiciele domu aukcyjnego wystąpili do prokuratury o czasowe ustanowienie siedziby DESA Unicum stałym miejscem przechowywania obrazu na czas postępowania.

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz poinformowała, że w poniedziałek prokuratura ta po przeanalizowaniu zgromadzonego materiału dowodowego, jak również po odebraniu deklaracji od domu aukcyjnego i nabywcy obrazu, postanowiła o kontynuowaniu powierzenia obrazu Jacka Malczewskiego "Rzeczywistość" domowi aukcyjnemu. Dodała, że na obecnym etapie postępowania nie zachodzą przesłanki do niezwłocznego odebrania obrazu dotychczasowemu przechowawcy i powierzenia go innym podmiotom. Tym samym uchylone zostało wcześniej wydane postanowienie prokuratury rejonowej.

"Rzeczywistość" Jacka Malczewskiego z 1908 r. jest jednym z najważniejszych obrazów artysty.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

dp
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo