Hamulce do ambulansów w konstrukcji tureckich rakiet

Rakiety używane przez Turcję do ataków na Syrię posiadają elementy wyprodukowane w Europie. Są to m.in. hamulce, które miały zostać wykorzystane do produkcji ambulansów. Informację przekazuje w najnowszym raporcie brytyjska organizacja Conflict Armament Research (CAR).

pixabay.com

Przeznaczone do użycia w ambulansach hamulce produkcji holenderskiej zostały ostatecznie wykorzystane do konstrukcji rakiet odpalanych na zamieszkane przez Kurdów północe obszary Syrii

- twierdzą analitycy CAR.

Do takich konkluzji doszli na podstawie niemal rocznych badań terenowych zakończonych w czerwcu 2022 roku i po analizie pozostałości 17 rakiet wyprodukowanych przez turecką firmę Roketsan. "Pociski zawierają komponenty amerykańskie, chińskie oraz holenderskie, wyprodukowane przez firmę Kendrion NV" - napisano w raporcie.

Przedstawiciele Kendrion NV przyznali, że w 2018 roku uzgodnili dostarczenie tureckiej firmie FEMSAN od 20 do 25 tys. hamulców, które miały być wykorzystane w ambulansach. Po ustaleniu prawdziwego celu użycia tych komponentów - poinformowała firma - zerwano współpracę z tureckim partnerem. Zarówno producent rakiet Roketsan, jak i firma FEMSAN nie odniosła się do informacji ujawnionych przez CAR.


W listopadzie Turcja rozpoczęła ostrzał północnej Syrii oraz północnego Iraku - również zamieszkanego przez Kurdów - oraz zagroziła rozpoczęciem kolejnej ofensywy wojsk lądowych na znajdujące się za południową granicą Turcji obszary Syrii.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo