Talibowie puszczą uczennice do matur. Od roku nie były w liceach

Od przejęcia ponad rok temu władzy w Afganistanie przez talibów licealistki nie miały wstępu do szkół. Agencja Associated Press informuje, że zostaną one dopuszczone do matur.

PEXELS

Według dokumentów talibskiego ministerstwa edukacji decyzja dotyczy 31 z 34 prowincji Afganistanu. Pozostałe prowincje posiadają odrębny harmonogram edukacji i egzaminów.

Ehsanullah Kitab, dyrektor departamentu edukacji w Kabulu, przyznał, że egzaminy na koniec liceum odbędą się w mieście w środę, ale nie poinformował ile dziewcząt przystąpi do testów - podała agencja AP.

"To absurd; spędziłyśmy rok w napięciu i stresie nie przeczytawszy ani jednej strony podręcznika. Jak mamy przystąpić do egzaminów po ponad roku, w czasie którego Taliban zabraniał nam wstępu do szkół?"

- zapytała retorycznie 18-letnia Najela z afgańskiej stolicy.

Talibowie, którzy władzę w Afganistanie przejęli w sierpniu 2021 roku, zakazali dziewczętom wstępu do szkół podstawowych i średnich. Kobiety nadal mogą studiować, dlatego podchodzące do środowych egzaminów Afganki będą mogły następnie starać się o przyjęcie na uniwersytety.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo