Belgia nie planuje rezygnować z atomu

Rząd Belgii rozważa dalsze przedłużenie działania w kraju części reaktorów w elektrowniach jądrowych. Takie propozycje mają znaleźć się w raporcie rządu federalnego, który ma zostać ujawniony w środę – podała agencja Belga.

Elektrownia Tihange
fot. Hullie - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6855057

W październiku premier Alexander De Croo polecił belgijskim operatorom sieci Elia (energia elektryczna) i Fluxys (gaz) sporządzenie specjalnego raportu w celu przeanalizowania bezpieczeństwa dostaw energii tej zimy i w kolejnych latach do 2030 roku.

Dokumenty, jak wskazuje Belga, mają wskazywać na ryzyko niedoborów dostaw energii zimą 2025 roku i zasugerować przedłużenie działania reaktorów jądrowych po 2025 roku.

Rząd negocjuje obecnie z operatorem Engie przedłużenie działania reaktorów Doel 4 i Tihange 3. Reaktor jądrowy Tihange 2 będzie produkował energię elektryczną tylko do północy 31 stycznia 2023 roku. Po wcześniejszym zamknięciu Doel 3, 23 września, i przyszłym zamknięciu Tihange 2, Belgia będzie miała tylko pięć reaktorów jądrowych.

Pozostawienie w stanie czynnym dwóch reaktorów jądrowych jeszcze przez kilka miesięcy w latach 2025-2026 powinno zapobiec ewentualnym zakłóceniom w dostawach energii elektrycznej - podkreśla belgijska gazeta "De Standaard".

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo