Indie będą nadal kupować ropę z Rosji

Niezależnie od decyzji, jakie w sprawie importu ropy z Rosji podejmie Unia Europejska, Indie nadal będą kupować stamtąd ten surowiec. Stanowisko rządu przekazał, po spotkaniu z szefową niemieckiej dyplomacji Annaleną Baerbock, minister spraw zagranicznych Indii Subrahmanyam Jaishankar.

pixabay.com

Indie uznają za priorytet własne potrzeby energetyczne, a państwa europejskie nie powinny postępować w ten sposób, że również kierują się własnymi potrzebami energetycznymi, ale "proszą Indie o to, by robiły coś innego" - oświadczył Jaishankar. "Europa dokona takich wyborów jakich dokona. To jej prawo" - powiedział dziennikarzom.

Minister spraw zagranicznych Niemiec, która w Indiach bierze udział w forum "Współpraca w regionie Indo-Pacyfiku", zorganizowanym przez German Marshall Fund z udziałem Niemiec, Indii i USA, rozmawiała z Jaishankarem o stosunkach niemiecko-indyjskich i wojnie w Ukrainie.

Indie powstrzymały się jak dotąd od wyraźnej krytyki napaści Rosji na Ukrainę, a Delhi nazywa Moskwę "podstawowym filarem indyjskiej polityki zagranicznej ze względu na jej strategiczne partnerstwo na rzecz bezpieczeństwa narodowego".

Ponadto indyjskie władze nie zobowiązały się do respektowania wprowadzonego przez UE, G7 i Australię limitu cenowego na ropę z Rosji, który zaczął obowiązywać w poniedziałek.

Jaishankar i Baerbock omawiali też we wtorek dywersyfikację wymiany handlowej między ich krajami i współpracę w sferze transformacji energetycznej. Niemcy są najważniejszym europejskim partnerem handlowym Indii, w których działa ponad 1,7 tys. niemieckich firm.


Od początku wojny w Ukrainie Indie stale zwiększają import rosyjskiej ropy, którą kupują po obniżonej cenie. W październiku import ten osiągnął rekordowy poziom, a Rosja stała się głównym dostawcą ropy dla Indii - podała agencja Press Trust of India.

Indie są też bardzo istotnym nabywcą rosyjskiej broni i jak dotąd powstrzymały się od wsparcia rezolucji ONZ, potępiających Moskwę w związku z inwazją na Ukrainę - przypomina Associated Press.

Jednak pod koniec października minister obrony Indii Rajnath Singh ostrzegł Rosję przed użyciem broni jądrowej lub radiologicznej przeciwko Ukrainie.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo