Najnowszy numer „GP”: Tusk z energią od rosyjskiego szpiega. Kulisy polsko-rosyjskiego „porozumienia” energetycznego

W najnowszym numerze Tygodnika „Gazeta Polska” dostępnym w sprzedaży od środy 7 grudnia 2022 r. szczególnie polecamy okładkowy tekst Grzegorza Wierzchołowskiego o kulisach polsko-rosyjskiego porozumienia energetycznego przygotowanego przez rząd PO-PSL. Będzie też o opozycyjnej wojnie o listy wyborcze i kremlowskich jeźdźcach apokalipsy, a także rozmowa z minister finansów Magdaleną Rzeczkowską. Ponadto w numerze najważniejsze informacje i analizy z kraju i ze świata. Subskrybuj tygodnik - teraz 7-dniowy, bezpłatny okres próbny.

Gazeta Polska

TEMAT NUMERU:

  • Tusk z energią od rosyjskiego szpiega. Zadanie dla nowej komisji

Michał Rachoń w programie „Jedziemy” ujawnił notatkę stworzoną w 2010 roku przez Radosława Sikorskiego, w której były minister pisze, że „zadeklarował rozważenie przez stronę polską podpisania długoterminowego porozumienia z Rosją o zakupie prądu” z budowanej elektrowni atomowej w obwodzie królewieckim. Według ustaleń GP, „jeśli pomysł ten doszedłby do skutku, pośrednikiem w imporcie rosyjskiej energii do Polski byłaby spółka powiązana ze słynnym szpiegiem Władimirem Ałganowem oraz z synem „kasjera” Putina.
- kulisy polsko-rosyjskiego porozumienia energetycznego przygotowywanego przez rząd PO-PSL ujawnia Grzegorz Wierzchołowski.

Ponadto w numerze:

  • Opozycyjna wojna o listy wyborcze 

Donald Tusk nadal dąży do utworzenia wspólnej listy opozycji, ale część jego partii ma wątpliwości co do tego planu. Szef Platformy Obywatelskiej naciska na liderów ugrupowań opozycyjnych, żeby jak najszybciej określili się w kwestii startu. Chce jak najwcześniej rozpocząć przygotowania PO do wyborów, by mieć czas na rozwiązanie problemów wewnętrznych partii. Współpracę z Tuskiem popierają środowiska lewicowe, ale nie wszystkie.
- czytamy w tekście Huberta Kowalskiego.

  • Rozmowa z minister finansów Magdaleną Rzeczkowską

W stosunku do KPO należy podejmować starania, by te środki trafiły do Polski, bo są ważne. Także w odniesieniu do projektów, które zaplanowaliśmy (40 proc. środków z KPO chcemy przeznaczyć na transformację energetyczną i cyfrową – są to projekty niezwykle istotne z punktu widzenia rozwoju Polski). Dobrze byłoby zatem, by te środki pozyskać. I na to jest duża szansa.
- mówi minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Rozmawia Tomasz Sakiewicz

  • Kremlowscy najeźdźcy apokalipsy

To – pierwsza w historii ludzkości – wojna fantomowa, wojna rosyjskich zombie z wymyślonym przez nich cieniem, wojna, która urosła na drożdżach nienawiści ideowej do miłującego wolność narodu i demokratycznego Zachodu. To – pierwsza w historii ludzkości – globalna wojna informacyjna, tak pod względem liczby udokumentowanych iPodami i iPhone’ami wątków, jak i z uwagi na intensywność informacji i fejków, prawdziwych wiadomości i toksycznych wymysłów, specjalnych informacyjno-psychologicznych manipulacji i innych wynalazków Goebbelsa, Stalina, Mao, udoskonalonych nowoczesnymi technologiami.
- pisze Jurij Szczerbak

  • Łukaszenka w potrzasku

Gdy doszło do spektakularnej katastrofy w Erewaniu, Aleksandr Łukaszenka przerwał ciszę, jaka zapanowała na sali. Na oczach uczestników obrad konało Putinowskie NATO. Białoruski dyktator powiedział wówczas, że „życie i losy ODKB zależą od działania Federacji Rosyjskiej na Ukrainie. Jeśli Rosja wygra, ODKB będzie żyła, jeśli, broń Boże, nie wygra, ODKB nie będzie istnieć. Dwa dni po spektaklu w Erewaniu, w sobotę, nagle zmarł Uładzimir Makiej, 64-letni minister spraw zagranicznych Białorusi.
- więcej w analizie Piotra Grochmalskiego.

  • Grupy Oporu „Solidarni”

O Grupach Oporu „Solidarni”, organizacji antykomunistycznej funkcjonującej w podziemiu w latach 1982–1989, o ich historii, oporze, przeprowadzanych akcjach opowiada Marek Głowacki, jeden z bohaterów tamtych lat. W tym roku Grupy Oporu obchodzą 40. rocznicę swego powstania. 
- Z Markiem Głowackim rozmawiają Magdalena i Tomasz Łysiak

  • Rzecz o gawronach

Pojawiły się nagle całym stadem. Mogło być ich ponad 100. Nie wiem, czego szukały w ogrodzie, ale ostatnio dość często do niego zaglądają, dumnie dziobiąc w trawie. Gdy – wystraszone – podrywają się do lotu, to scena ta przypomina „Ptaki” Alfreda Hitchcocka. Polubiłem gawrony. Choć nie od pierwszego wyjrzenia. 
- więcej ciekawostek o krukowatych w tekście Jacka Liziniewicza.

Tygodnik "Gazeta Polska" dostępny w wygodnej prenumeracie cyfrowej
Sprawdź ofertę prenumeraty cyfrowej TUTAJ » prenumerata.swsmedia.pl oraz pod numerem telefonu 605 900 002 lub 501 678 819
 

 Źródło: Niezalezna.pl, Gazeta Polska

 

#Gazeta Polska

Piotr Łukawski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo