Covid nie odpuszcza. Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce nadal trwa
Nie ma decyzji o zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego w kraju – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.


Minister zdrowia Adam Niedzielski gościł w poniedziałek w regionie południowej Wielkopolski. Uczestniczył w otarciu przychodni lekarskiej w Mikstacie, nowoczesnego, pięciosalowego bloku operacyjnego w ostrowskim szpitalu i Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznych dla kierunku położnictwo w Akademii Kaliskiej.
Zapytany o termin zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego w kraju powiedział, że nie ma takiej decyzji.
Wcześniej 28 listopada na konferencji prasowej w Czeladzi premier Mateusz Morawiecki zapytany, czy od 1 stycznia 2023 r. zostanie zniesiony stan zagrożenia epidemicznego powiedział, że "Nie wykluczmy takiego rozwiązania, ale potrzebujemy jeszcze chwili czasu, aby specjaliści nam doradzili, czy jest to ten moment, w którym możemy sobie na to pozwolić" – odpowiedział.
Wskazał, że już wiele razy rząd został zaskoczony przez pandemię COVID-19. Dlatego - jak podkreślił - trzeba upewniać się w bardzo wielu ośrodkach analitycznych i patrzeć na to, co robią inni.
Jednocześnie ocenił, że COVID-19 jesienią tego roku nie stanowi takiego zagrożenia, jakiego jeszcze parę miesięcy temu się obawiano. Zwrócił uwagę, że zdaniem ekspertów wydaje się, że grypa powoli staje się przynajmniej tak samo groźna, jak koronawirus.
Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu, przedłużenie obowiązku noszenia maseczek w szpitalach i aptekach jest uzasadnione: 1) aktualnie odnotowywaną liczbą nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2, jak również świadczeń opieki zdrowotnej (w tym w warunkach szpitalnych) udzielanych osobom zakażonym tym wirusem; 2) sytuacją w innych państwach, w szczególności sąsiadujących z Polską.
Źródło: niezalezna.pl, PAP

