13-latka zatruła się czadem podczas kąpieli. Trafiła do szpitala

13-letnia dziewczynka z Pisza zatruła się czadem w trakcie kąpieli. Nieprzytomną nastolatkę znalazł ojciec. Dziewczynka trafiła do Instytutu Medycyny Tropikalnej w Gdyni. Strażacy apelują do wszystkich posiadaczy pieców gazowych o montowanie czujników czadu, ponieważ ten zabójczy gaz jest bezwonny i bezbarwny.

Zdjęcie ilustracyjne
gov.pl

Policja poinformowała w poniedziałek, że 13-letnia dziewczynka zasłabła pod prysznicem. Nieprzytomną nastolatkę znalazł ojciec, który wezwał pomoc.

"Strażacy stwierdzili, że w mieszkaniu tym jest bardzo duże stężenie tlenku węgla. Nastolatka zatruła się czadem wydobywającym się z piecyka gazowego znajdującego się w łaziance. Dziewczynka trafiła do szpitala w Piszu, a następnie przetransportowana została do Instytutu Medycyny Tropikalnej w Gdyni, gdzie musiała być poddana terapii w komorze hiperbarycznej. Życiu 13-latki nie zagraża już niebezpieczeństwo"

- podano w komunikacie. Wskazano, że w tym mieszkaniu nie było czujnika tlenku węgla.

Rzecznik prasowy warmińsko-mazurskiej straży pożarnej Grzegorz Różański powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że w tym sezonie grzewczym strażacy z warmińsko-mazurskiego odnotowali już ok. 40 interwencji związanych z tlenkiem węgla.

"W powiecie działdowskim dorosła kobieta śmiertelnie zatruła się tym gazem, w ubiegłym tygodniu z powodu objawów podtrucia czadem do szpitala na obserwację trafił 4-letni chłopiec z powiatu mrągowskiego"

- wyliczył strażak. Dodał, że najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem uniknięcia zatrucia jest montowanie czujników czadu. Takie urządzenie można kupić w marketach budowlanych, kosztuje ok. 200 zł.

"Czad czyli tlenek węgla jest bezbarwny i bezwonny. Nie da się go samemu 'wyczuć'. Niepokój powinny wzbudzić objawy nieco podobne do grypy: osłabienie, senność, bóle głowy, mięśni"

- wyliczył Różański.

W pomieszczeniu, w którym znajdują się piecyki gazowe powinny być odsłonięte kratki wentylacyjne, w drzwiach powinny być otwory wentylacyjne. Piecyki gazowe należy regularnie poddawać przeglądom. 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo