Media donoszą o morderstwie czeczeńskiego opozycjonisty

Niezależne rosyjskie media donoszą o morderstwie czeczeńskiego opozycjonisty Tumsa Abdurachmanowa. Mężczyzna miał zostać zastrzelony w nocy z czwartku na piątek w Szwecji. Bloger znany był z krytycznych wypowiedzi pod adresem przywódcy Czeczenii Ramzana Kadyrowa. Tę informacje przekazały Radio Swoboda i niezależna rosyjska telewizja Nastojaszczeje Wriemia.

pixabay.com

Rodzina i znajomi utracili kontakt z Abdurachmanowem na początku grudnia. Władze Szwecji jak dotąd nie odniosły się do tego tragicznego zdarzenia - powiadomiły opozycyjne media.

Abdurachmanow zbiegł z Czeczenii w 2015 roku. Mężczyzna miał skonfliktować się z ówczesnym szefem administracji przywódcy republiki Isłamem Kadyrowem - kuzynem czeczeńskiego lidera Ramzana Kadyrowa. Po nieudanych próbach uzyskania azylu w Gruzji i Polsce Abdurachmanow osiedlił się w Szwecji. W 2019 roku przewodniczący parlamentu Czeczenii Magomied Daudow poprzysiągł opozycjoniście "krwawą zemstę". Dwa lata później czeczeńskie władze zatrzymały krewnych blogera - przypomniało Radio Swoboda.

Inne morderstwo

W sierpniu niezależne rosyjskie media powiadomiły, że w 2020 roku przedstawiciele reżimu Kadyrowa schwytali na południu Rosji, a następnie wywieźli do Czeczenii i brutalnie zamordowali Sałmana Tepsurkajewa, moderatora niezależnego kanału 1ADAT na Telegramie.

1ADAT, obserwowany przez kilkadziesiąt tysięcy użytkowników, jest związany z istniejącym od 2020 roku ruchem praw człowieka Adat, nawiązującym swą nazwą do islamskiego prawa zwyczajowego. W Czeczenii pojęcie "adat" oznacza także porządek prawny alternatywny wobec państwa i wywodzący się z tradycji klanowych.


Rządzący od 2007 roku Czeczenią Ramzan Kadyrow jest znany z bezwzględnego traktowania przeciwników politycznych, a także m.in. mniejszości seksualnych. Stworzone przez niego oddziały tzw. kadyrowców, wchodzące w skład rosyjskiej Gwardii Narodowej (Rosgwardii), biorą udział w inwazji Kremla na Ukrainę. Według licznych doniesień czeczeńskie jednostki wykazują się tam szczególną brutalnością wobec ludności cywilnej.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo