Improwizowana artyleria rakietowa. Ukraiński "Siewnik" młóci rosyjskich agresorów

W mediach społecznościowych pojawiły się materiały, na których widzimy wielozadaniowy pojazd kołowy o wysokiej mobilności HMMWV przerobiony na lekką wieloprowadnicową wyrzutnię rakiet. Mobilna wieloprowadnicowa wyrzutnia nazwana przez ukraińskich wojskowych "Siewnikiem" do uderzeń na rosyjskich agresorów używa niekierowanych pocisków S-8 kal. 80 mm.

Twitter@Osinttechnical

Wojskowi ukraińscy, wspierający ich mechanicy oraz inżynierowie w ciągu tych wielu miesięcy walki z rosyjskim najeźdźcą wykazali się dużą pomysłowością, tworząc sprzęt wojskowy.

Jak już pisaliśmy na Niezalezna.pl. jedną z takich konstrukcji jest lekka wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet, transportowana przez pick-upa. Ukraińscy inżynierowie i mechanicy do stworzenia tego sprzętu wojskowego części z uszkodzonego systemu BM-21 Grad. Lekka dziewięcio-prowadnicowa wyrzutnia rakiet określana jest przez ukraińskich wojskowych mianem "Wiedźmina".

 

Kolejnym przykładem są improwizowane wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet wykorzystujące pociski powietrze-powietrze S-8 kal. 80 mm zamontowane na pojazdach Humvee.

Siewnik wyposażony w 16-prowadnicową wyrzutnie rakiet może razić cele oddalone na dystansie maksymalnej kilku kilometrów. Pociski S-8 kal. 80 zazwyczaj używane są przez śmigłowce takie jak Mi-24 i Mi-28 oraz samoloty szturmowe Su-25.
 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#sprzęt wojskowy #rosyjska agresja #artyleria rakietowa #humvee ##Ukraina #artyleria

Paweł Kryszczak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo