Katechon czy Antychryst?

Od czego zależy przyszłość świata? Może niektórym z czytelników tych felietonów mogłoby się wydawać, że Panem historii jest Bóg. Inni – może ci bardziej przyziemni – mogliby wskazywać na znaczenie zaangażowania Stanów Zjednoczonych. Jednak zdaniem patriarchy Cyryla obie te odpowiedzi są fałszywe.

Zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej przekonuje bowiem, że przyszłość Europy i świata zależy od Rosji, która jest ni mniej, ni więcej tylko katechonem. Termin ten, przypomnijmy, pochodzi z listów św. Pawła i oznacza tajemniczą postać (instytucję czy osobę), która ma chronić świat przed nadejściem Antychrysta. I właśnie taką rolę przypisuje Rosji Cyryl. „Od przyszłości naszej ojczyzny, naszego narodu, naszej Cerkwi zależy w pełnym sensie tego słowa przyszłość świata, bowiem obecnie to nasza ojczyzna umacnia te wartości, które uniemożliwiają apostazję, to jest ruch, który zmierza do końca świata i władzy Antychrysta” – mówił Cyryl. Tak „zaszczytna” rola Rosji oznacza oczywiście, że – zdaniem patriarchy – jest ona atakowana z każdej strony. „A to oznacza, że wszystkie siły Antychrysta zostaną rzucone na nasz kraj” – kontynuował patriarcha.

„Jądrem oporu” wobec Antychrysta jest zaś on sam i inni prawosławni duchowni. „My jako Cerkiew musimy brać udział w walce naszej ojczyzny ze złem światowym, z tym trądem, z tym ruchem Antychrysta, który może zniszczyć cały świat i Rosję” – powiedział Cyryl. Wiele słów ciśnie się na ustach po takich wyznaniach. Niewiele z nich można uznać za cenzuralne. Akurat te sobie daruję. Powiem tylko tyle, że wykorzystanie Pisma Świętego do głoszenia imperialnych wojen jest bluźnierstwem, a jeśli ktoś podszywa się pod Chrystusa i głosi anty-Ewangelię, to właśnie jego określić można Antychrystem. Zostawmy jednak na boku złośliwości i zadajmy pytanie, czy w końcu ktoś z tego gadania lidera Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej wyciągnie wnioski i oficjalnie uzna, że dialog ekumeniczny z nim nie ma sensu?

 Źródło: Gazeta Polska

 

Tomasz P. ­Terlikowski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo