Komisja ds. wpływów rosyjskich zacznie pracę na początku roku

Zapowiadana przez Prawo i Sprawiedliwość państwowa komisja ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022 może rozpocząć prace już na przełomie stycznia i lutego 2023 r. Taką opinię przedstawił dzisiaj sekretarz generalny PiS, Krzysztof Sobolewski.

Twitter.com/Prawo i Sprawiedliwość @pisorgpl

W czwartek posłowie PiS Kazimierz Smoliński i Marek Suski poinformowali o złożeniu w Sejmie projektu ustawy o państwowej komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022.

Sobolewski dzisiaj w Programie Pierwszego Polskiego Radia zapytany, co będzie celem komisji, odparł, że "przedstawienie opinii publicznej, co stało za tym, że w momencie agresji Rosji na Ukrainę, i też wcześniejszych wydarzeń na wschodzie, okazało się, że Polska była uzależniona praktycznie w stu procentach od surowców energetycznych rosyjskich".

- Widząc po tym, jak skuteczną jest to bronią w rękach Rosjan, można było przewidzieć, że takie uzależnienie będzie skutkować tym, że Rosjanie będą mogli mieć wpływ na Polskę tak naprawdę nieograniczony, w każdym elemencie - i społecznym, i gospodarczym, i ekonomicznym

 - podkreślił.

- Pytanie jest takie, czy ci, którzy doprowadzili do takiej sytuacji, doprowadzili do tego z głupoty, czy stały za tym inne, wymierne czasami cele - podkreślił.

- To będzie wyzwanie przed tą komisją. Mam nadzieję, że zacznie ona funkcjonować na przełomie stycznia i lutego

 - stwierdził.

W poniedziałek PiS poinformowało, że Państwowa Komisja ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022 ma się składać z 9 członków powoływanych i odwoływanych przez Sejm, a na jej czele ma stanąć przewodniczący wybierany spośród członków komisji.

Komisja ma analizować m.in. czynności urzędowe, tworzenie, powielanie, udostępnianie informacji osobom trzecim; wpływanie na treść decyzji administracyjnych; wydawanie szkodliwych decyzji; składanie oświadczeń woli w imieniu organu władzy publicznej lub spółki; zawieranie umów czy dysponowanie środkami publicznymi lub spółki.

Decyzje, które ma móc podjąć komisja to m.in.: uchylenie decyzji administracyjnej wydanej w wyniku wpływów rosyjskich, wydanie zakazu pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi do 10 lat oraz cofnięcie i zakaz poświadczania bezpieczeństwa na 10 lat. 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo