Przygotowanie do aneksji Białorusi? Niezapowiedziana wizyta Szojgu, dokumenty podpisane na lotnisku. W tle „nagła” śmierć ministra

Przewodniczący Sądu Najwyższego Białorusi Walenty Sukalo przebywa na intensywnej terapii. Lekarze walczą o uratowanie jego życia. Na intensywnej terapii leży liderka opozycji Maria Kolesnikowa, a kilka dni temu zmarł „nagle” minister spraw zagranicznych Białorusi. Wszystko to dzieje się w czasie, gdy na Białoruś przyleciał - w dniu wolnym od pracy - minister obrony Rosji Siergiej Szojgu i podpisał – nie w budynkach Ministerstwa Obrony, lecz bezpośrednio na lotnisku – protokół o zmianach w umowie między Białorusią a Rosją o wspólnym zapewnieniu bezpieczeństwa regionalnego w sferze wojskowej.

Alaksandr Łukaszenka
Wikimedia Commons/ cc-by-sa

Na początku tego tygodnia świat obiegła wiadomość, że do Mińska przylecieli rosyjscy generałowie. Wczoraj do stolicy Białorusi przyleciał minister obrony Rosji Siergiej Szojgu – jak podano początkowo - na rozmowy z ministrem obrony Białorusi Wiktarem Chreninem. Plany jednak zmieniono i Szojgu złożył nagłą wizytę Łukaszence.

Przewodniczący Sądu Najwyższego Białorusi Walenty Sukalo przebywa na intensywnej terapii. Lekarze walczą o uratowanie jego życia. Na intensywnej terapii przebywa również liderka opozycji Maria Kolesnikowa, która została tam przewieziona z więzienia. Kilka dni temu zmarł nagle minister spraw zagranicznych Uładzimir Makiej

– podano na Visegrad24 na Twitterze.

Wizyta generałów i Szojgu

Samolot wojskowy z generałami na pokładzie wystartował z lotniska Czkałowski w obwodzie moskiewskim i wylądował w czwartek rano w Maczuliszczach niedaleko Mińska - podał Biełaruski Hajun. Autorzy projektu informują też na serwisie Telegram o rosyjskim samolocie rządowym, który nieco później pojawił się w przestrzeni powietrznej Białorusi i zmierzał w stronę Mińska.

Białoruskie media oficjalne podały, że w czwartek odbyło się spotkanie Alaksandra Łukaszenki z przedstawicielami resortów siłowych Białorusi. Z relacji mediów nie wynikało, by na naradzie byli obecni przedstawiciele Rosji.

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu przyleciał w sobotę do Mińska na rozmowy z ministrem obrony Białorusi Wiktarem Chreninem. Wkrótce potem odbyło się też niezapowiedziane spotkanie rosyjskiego ministra z Alaksandrem Łukaszenką.

Warto zaznaczyć, że nie było wstępnej informacji o wizycie Szojgu na Białorusi. Zwłaszcza, że – co ważne – był to dzień wolny od pracy.

Niecałą godzinę po doniesieniu o przyjeździe Szojgu na Białoruś podano, że Chrenin i Szojgu podpisali protokół o zmianach w umowie między Białorusią a Rosją o wspólnym zapewnieniu bezpieczeństwa regionalnego w sferze wojskowej.


Jak czytamy, sądząc po opublikowanych zdjęciach, w spotkaniu uczestniczyli również sekretarz stanu Rady Bezpieczeństwa Białorusi Aleksandr Wołfowicz, szef kompleksu wojskowo-przemysłowego Dmitrij Pantus i wicepremier Piotr Parchomczyk.

Biełaruski Hajun podał, że dokumenty zostały podpisane nie w budynku Ministerstwa Obrony, lecz bezpośrednio na lotnisku w Machuliszczach, najwyraźniej w budynku Dowództwa Sił Powietrznych i Obrony Powietrznej Sił Zbrojnych Białorusi, co jest nietypowe i wskazuje na jakiś pośpiech.

Zaraz po podpisaniu tych dokumentów, Łukaszenka miał pojechać do Mińska na spotkanie z Szojgu - wynika z nieoficjalnych informacji.

Dowódca ukraińskich Sił Połączonych generał Serhij Najew poinformował, że na terytorium Białorusi prowadzona jest koncentracja regionalnego zgrupowania wojsk Rosji i Białorusi. Dodał, że ukraińskie wojsko cały czas monitoruje sytuację i przygotowuje się do reagowania.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#świat

Michał Gradus
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo