Macron: Może zabraknąć prądu, ale nie panikujmy!

Prezydent Francji Emmanuel Macron zaapelował do obywateli, aby nie panikowali z powodu możliwych przerw w dostawach prądu tej zimy, a jednocześnie wezwał ich do oszczędzania energii - podała w sobotę agencja Reutera za francuską telewizją TF1.

Emmanuel Macron
Zbyszek Kaczmarek / Gazeta Polska

"Przede wszystkim powiedzmy jasno: bez paniki! To normalne, że rząd przygotowuje się na wyjątkowe sytuacje, co może oznaczać odcięcie prądu na kilka godzin dziennie, jeśli nie mielibyśmy wystarczającej ilości energii" - powiedział prezydent w wywiadzie dla TF1, przeprowadzonym w trakcie wizyty Macrona w Stanach Zjednoczonych w tym tygodniu.

Francuski operator sieci energetycznych RTE przekazał w czwartek, że Francja może "w niektóre dni" tej zimy doświadczyć przerw w dostawach energii, a rząd rozpoczął akcję informowania lokalnych władz o tym, jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

W wywiadzie udzielonym TF1 francuski przywódca wezwał także państwowy koncern energetyczny EDF do ponownego włączenia reaktorów jądrowych, aby zapobiec przerwom w dostawach prądu w przypadku niskich temperatur. EDF stanęło w obliczu bezprecedensowej liczby awarii reaktorów jądrowych, zmniejszając produkcję energii jądrowej do najniższego poziomu od 30 lat, podczas gdy Europa stara się zastąpić rosyjski gaz innymi źródłami energii - przekazał Reuters.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Emmanuel Macron #Francja #prad

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo