Rosjanie koncentrują wojska na Białorusi. Kijów monitoruje sytuację

Dowódca ukraińskich Sił Połączonych generał Serhij Najew poinformował, że na terytorium Białorusi prowadzona jest koncentracja regionalnego zgrupowania wojsk Rosji i Białorusi. Dodał, że ukraińskie wojsko cały czas monitoruje sytuację i przygotowuje się do reagowania.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Dowódca, cytowany w sobotę przez agencję Ukrinform zapewnił, że "na razie nie ma zagrożenia ze strony Białorusi". Armia ukraińska wzmacnia swoją obronę i zdolność na wypadek, gdyby to zagrożenie wzrosło.

"Stale śledzimy sytuację i przygotowujemy nasze siły do adekwatnego reagowania"

- podkreślił generał.

Chociaż siły białoruskie nie wsparły wojsk Rosji w inwazji na Ukrainę, reżim Alaksandra Łukaszenki udostępnił terytorium swojego państwa na potrzeby Moskwy. Z Białorusi przeprowadzono pod koniec lutego natarcie na północ Ukrainy, w tym na obwód kijowski.

Jednostki rosyjskie dokonywały też stamtąd ostrzałów rakietowych ukraińskich miast, w tym obiektów cywilnych. We wrześniu i październiku pojawiały się doniesienia o atakach przy użyciu irańskich dronów, przeprowadzanych z Białorusi. Na początku października Łukaszenka zapowiedział stworzenie na Białorusi regionalnego zgrupowania wojsk, formowanego wspólnie z Rosją.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Ukraina

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo