Niemieckie zbrodnie w Namibii. Polska oferuje wsparcie w walce o zadośćuczynienie

- Wspieramy Namibię w walce o zadośćuczynienie za zbrodnie - napisał na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, który składa wizytę w stolicy Namibii.

twitter.com/paweljabIonski

"W latach 1904-1908 Niemcy z premedytacją wymordowali dziesiątki tysięcy ludzi z plemion Herero i Nama, wielu z nich wypędzając na pustynię na śmierć z pragnienia. Dziś w Windhuk Polska oddaje hołd ofiarom tego ludobójstwa. Wspieramy Namibię w walce o zadośćuczynienie za zbrodnie"

- napisał w sobotę na Twitterze wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Wcześniej odbyły się pierwsze od blisko 20 lat konsultacje pomiędzy Polską a Republiką Namibii. Jabłoński napisał, że omówił z wiceszefową MSZ Namibii Jennelly Matundu m.in. "relacje polityczne, gospodarcze, skutki agresji Rosji na Ukrainę".

"A także podobne doświadczenia historyczne naszych narodów, na których fundamencie budujemy współpracę na przyszłość"

- dodał.

Do 1915 roku na terenie dzisiejszej Namibii istniała kolonia Niemiecka Afryka Południowo-Zachodnia. Rzesza Niemiecka brutalnie tłumiła powstania ludów Herero i Nama przeciw jej władzy. Podczas wojny powstańczej w latach 1904-1908 doszło do masowego mordu, który uważany jest za pierwsze ludobójstwo XX wieku. Rząd federalny i rząd Namibii od dłuższego czasu negocjują porozumienie w sprawie odszkodowań dla Namibii.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo