Tylu Rosjanom odmówiono wjazdu na Litwę i Łotwę od września

Od 19 września br., kiedy zaczęły obowiązywać bardziej rygorystyczne zasady wydawania wiz Rosjanom, 408 obywatelom Rosji odmówiono wjazdu na Litwę, a Łotwa odmówiła wjazdu 409 Rosjanom.

Przejście graniczne Litwa-Rosja
By Fridolin freudenfett - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=68678797

Od początku stosowania restrykcji na Litwę wpuszczono 82 086 obywateli Rosji, a 81 110 opuściło kraj - przekazał Giedrius Miszutis, rzecznika litewskiej służby granicznej, którego w sobotę cytuje agencja BNS. Dodał, że ok. 44 tys. wpuszczonych Rosjan przejeżdżało przez Litwę tranzytem, a w 29 przypadkach litewscy pogranicznicy cofnęli wizy.

Litewskie służby graniczne zaznaczają, że w związku z ograniczeniem możliwości wjazdu dla Rosjan nie odnotowuje się sytuacji konfliktowych.

Na pewno nie ma przypadków stawiania oporu. Nie notujemy też przypadków niezadowolenia ze strony przybywających, które było widoczne w pierwszych dniach stosowania nowej procedury – relacjonował Miszutis.

Od początku obowiązywania restrykcji łotewscy pogranicznicy odmówili wjazdu 409 Rosjanom. Łącznie od 19 września na Łotwę wjechało 16 588 Rosjan. Przepływ obywateli rosyjskich podróżujących na Łotwę zmniejszył się o 39 proc.

Litwa, Łotwa i Estonia ograniczyły możliwości wjazdu obywatelom Rosji posiadającym wizy Schengen. Władze tłumaczą tę decyzję m.in. obawą o bezpieczeństwo narodowe i aspektem moralnym związanym z prowadzoną przez Moskwę wojną na Ukrainie.

Ograniczenia wjazdu dotyczą obywateli Rosji, posiadaczy krótkoterminowych wiz Schengen, którzy podróżują w celach innych niż niezbędne, np. w celach turystycznych. Przepisy, które zaczęły obowiązywać 19 września jednocześnie w trzech krajach bałtyckich, przewidują szereg wyjątków, m.in. wizyty w celach humanitarnych.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo