Trudne warunki turystyczne w Beskidach. Jest ślisko

Trudne są warunki na szlakach turystycznych w Beskidach. W wyższych partiach gór leży niewielka warstwa śniegu. Jest ślisko – podali ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR. Wyciągi narciarskie działają już na Białym Krzyżu w Szczyrku i Siglanach w Wiśle.

pxhere

"Warunki na szlakach turystycznych są trudne. Jest ślisko. W górach temperatura w sobotę rano wahała się od -2 do -4 st. W ciągu dnia temperatury będą dodatnie. Widoczność w sobotę rano była dobra. W wyższych partiach Beskidów leży śnieg. Na Markowych Szczawinach jest go 9 cm, a na Pilsku 10 cm, a na Leskowcu i Klimczoku 5 cm" – zakomunikowali w sobotę ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR ze stacji w Szczyrku.

Babiogórski Park Narodowy podał, że do połowy grudnia szlak czerwony na odcinku od Polany Krowiarki do Sokolicy jest zamknięty. "Dojście do Sokolicy jest możliwe przez Górny Płaj szlakiem niebieskim i Perć Przyrodników szlakiem zielonym" – podał Park.

Wybierając się w góry należy dobrze się przygotować. Niezbędne jest zabezpieczenie termiczne. Trzeba zabrać ze sobą zapas ciepłych płynów, adekwatną do pory roku odzież i odpowiednie obuwie. Kijki ułatwiają utrzymanie równowagi. Turyści, którzy wybiorą się na wycieczkę, powinni mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek". Należy pamiętać, że zmrok zapada wcześniej.

Miłośnicy nart mogą już zjeżdżać na Białym Krzyżu w Szczyrku oraz w ośrodku Siglany w Wiśle, gdzie leży ok. 40 cm śniegu.

W Beskidach kursują: kolej linowo-terenowa na Żar w Międzybrodziu Żywieckim, gondole na Halę Skrzyczeńską oraz kanapy na Czantorię w Ustroniu.

W razie wypadku można wezwać GOPR dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300. 

 Źródło: Pap, Niezalezna.pl

 

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo