Uderzenie w najważniejsze źródło dochodów Putina

Minister skarbu USA Janet Yellen odnosząc się do wprowadzenia przez G7, UE oraz Australię limitu ceny na rosyjską ropę naftową transportowaną drogą morską, oceniła, że decyzja ta pomoże zmniejszyć dochody, których używa Putin do finansowania swojej brutalnej inwazji.

Wikimedia Commnons © Schlurcher

"Dzisiejsza decyzja również pomoże dalej ograniczyć finanse Putina i zmniejszyć dochody, których używa by opłacać swoją brutalną inwazję. W czasie gdy rosyjska gospodarka już się kurczy, a jej budżet jest coraz bardziej napięty, limit ceny natychmiast uderzy w najważniejsze źródło dochodów Putina"

- napisała Yellen w wydanym w piątek wieczorem oświadczeniu.

Szefowa amerykańskiego ministerstwa skarbu podkreśliła, że limit ma ograniczyć możliwości finansowania przez Rosję jej brutalnej i nielegalnej napaści na Ukrainę, przy jednoczesnym zachowaniu stabilności światowych dostaw energii.

"Pułap będzie szczególnie korzystny dla państw o niskich i średnich dochodach, które już poniosły ciężar podwyżek cen energii i żywności, wzrastających z powodu wojny Putina"

- zaznaczyła. Wyjaśniła, że niezależnie od tego, czy takie kraje będą kupowały ropę po cenach poniżej czy powyżej limitu, ograniczenie ustabilizuje cenę ropy na światowych rynkach i pozwoli biedniejszym krajom na zawieranie korzystniejszych umów na rosyjski surowiec.

Limit będzie działał poprzez zakaz dostarczania usług związanych z transportem ropy drogą morską - w tym ubezpieczeniowych i finansowych - dla surowca zakupionego za cenę przekraczającą ustalony pułap 60 dolarów za baryłkę. Firmy z państw grupy G7 kontrolują ok. 90 proc. światowego rynku ubezpieczeń transportów morskich, co gwarantuje przestrzeganie zakazu - podkreśliło amerykańskie ministerstwo skarbu.

Ograniczenie ma zacząć działać w przyszłym tygodniu, równolegle z obowiązującymi od poniedziałku sankcjami Unii Europejskiej na sprowadzanie rosyjskiej ropy drogą morską. 5 lutego 2023 r. - wraz z wejściem w życie unijnych sankcji na rosyjskie produkty ropopochodne, UE, G7 i Australia mają również wprowadzić limit cen i na te produkty.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Ukraina

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo