Dzisiaj przypada Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami

3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami; Szacuje się, że 80 proc. osób z niepełnosprawnościami żyje w krajach o niskim i średnim dochodzie, gdzie usługi zdrowotne są ograniczone - podała w komunikacie prasowym pozarządowa humanitarna organizacja Polska Misja Medyczna.

Stock Snap

3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami, podczas którego zwraca się uwagę na wyzwania towarzyszące codzienności ponad 1,3 miliarda osób na całym świecie - podała w komunikacje organizacja Polska Misja Medyczna.

- "Globalnie niepełnosprawność dotyczy jednej na sześć osób. Doświadczają one nierówności nie tylko finansowych i środowiskowych – pojawiają się one również w systemach służby zdrowia. Osoby z niepełnosprawnościami częściej doświadczają ogólnego pogorszenia stanu zdrowia związanego z trudnościami w dotarciu do placówek i diagnostyce. Szacuje się, że 80 proc. osób z niepełnosprawnościami żyje w krajach o niskim i średnim dochodzie, gdzie usługi zdrowotne są ograniczone"

- dodano.

- Programy rozwojowe muszą brać pod uwagę wyjątkowe potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Nie chodzi wyłącznie o zapobieganie ich wykluczeniu, ale aktywne włączanie w życie społeczności, zagwarantowanie dostępu do usług zdrowotnych i edukacji. To duże wyzwanie, wymagające nadrabiania wielu lat zaległości, kiedy kwestie opieki pozostawiało się rodzinie lub specjalnym ośrodkom. Wszyscy wzajemnie się uczymy, wdrażamy nowe rozwiązania tak, aby opieką medyczną objąć wszystkie grupy"

-  powiedziała cytowana w komunikacie Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej.

Jak przekazano, organizacja od wielu lat jest zaangażowana w zakup protez dla dzieci i kobiet poszkodowanych podczas wojny w Syrii. W związku z wojną w Ukrainie program protezowania i rehabilitacji jest prowadzony również w Polsce.

Szefowa MRiPS Marlena Maląg podkreśliła, że Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami to szczególne święto, które przypomina nam, jak ważna w codziennym życiu jest dostępność, integracja, a także wzajemna życzliwość.

- Osoby z niepełnosprawnością tak samo jak inni mają prawo do godnego życia; to nie oni powinni się przystosować – to przestrzeń publiczna powinna być dostępna dla wszystkich

- wskazała  Marlena Maląg w Międzynarodowym Dniu Osób Niepełnosprawnych.

 

 Źródło: Pap, Niezalezna.pl

 

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo