Lęk przed starością wpływa na… udane życie seksualne

Co może łączyć obawy przed starzeniem się z życiem erotycznym? Okazuje się, że wbrew pozorom całkiem sporo. Naukowcy z Uniwersytetu Missouri wykazali, że osoby, które pozytywnie postrzegają proces starzenia się, prowadzą bardziej satysfakcjonujące życie seksualne.

Zdjęcie autorstwa Andrea Piacquadio z Pexels

Naukowcy analizowali dane dotyczące ponad 1100 par po 50. roku życia. Uczestnicy wypełniali kwestionariusze dotyczące ich przekonań i odczuć związanych ze starzeniem się oraz seksualnością, a także satysfakcją z seksualnej sfery ich związku. 

Okazało się, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni mający pozytywną percepcję starzenia się, uprawiali seks częściej oraz byli z niego bardziej zadowoleni. 

Wiemy, że pozytywna percepcja procesu starzenia się może być dla nas bardzo korzystna. Postrzeganie upływu czasu w ciemnych barwach ma z kolei związek z większym ryzykiem pogorszenia funkcji poznawczych, chorób układu sercowo-naczyniowego, a nawet krótszym życiem. Chcieliśmy sprawdzić, w jaki sposób postrzeganie starzenia się wpływa na sferę intymną związków. Tak jak podejrzewaliśmy, pozytywne myślenie przekładało się na zdrowsze życie seksualne.
- mówi autorka analizy Hanamori Skoblow.

Badacze sugerują, że możliwe, że osoby, które oczekują silnego pogorszenia stanu fizycznego jako nieodłącznej części starzenia się, mogą doświadczać zahamowań antycypacyjnych.

Przestają cieszyć się chwilą, a to przekłada się na mniej satysfakcjonujące pożycie. W naszej kulturze promowane są też ideały piękna i młodości. Być może osoby, które nie traktują ich zbyt poważnie, są w stanie prowadzić bardziej udane życie seksualne, nie przejmując się aż tak tym, że ich ciało zaczyna się zmieniać.
- komentuje Skoblow.
 

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP

 

MaŁu
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo