Bierzesz kilka leków jednocześnie? Uważaj na groźne powikłania
Polipragmazja, nazywana też wielolekowością, to przyjmowanie co najmniej pięciu leków jednocześnie. Z najnowszych statystyk wynika, że w tej grupie jest jedna trzecia Polaków powyżej 65 roku życia. Tymczasem zażywanie wielu medykamentów jednocześnie, zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych powikłań i wzajemnych interakcji.


Przyjmowanie wielu leków jednocześnie jest groźne dla każdego, szczególnie dla osób starszych, które są obciążone chorobami przewlekłymi, np. cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym czy niewydolnością krążenia.
Eksperci podkreślają – starzenie się społeczeństwa i równoczesne wydłużanie życia sprawiają, że polipragmazja pozostająca poza nadzorem jest zjawiskiem aktualnym i niebezpiecznym.
NFZ wskazuje, że jedną z głównych zasad, które zmniejszą ryzyko niepożądanych skutków przyjmowania wielu leków to: zawsze miej przy sobie aktualny spis leków wraz z dawkami. W spisie powinny znajdować się wszystkie preparaty, łącznie z suplementami diety i lekami kupowanymi bez przepisu lekarza.
Idąc do lekarza, warto pokazać mu aktualny spis swoich leków. NFZ zaleca, by każdorazowo informować swojego głównego lekarza prowadzącego o innych wizytach i o wynikających z nich zaleceniach. Pacjent, nawet niepytany, powinien informować lekarzy wszystkich specjalności o tym, że leczy się przewlekle.
Ponadto specjaliści przypominają, że nie należy zażywać leków polecanych przez sąsiada czy rodzinę, bez konsultacji z lekarzem.
To, co im pomogło, tobie może zaszkodzić.
- ostrzega NFZ.
Dobrym przykładem, jak wskazano, są leki przeciwbólowe i przeciwprzeziębieniowe o różnych nazwach handlowych i podobnym składzie, których łączne stosowanie może doprowadzić do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.
Przyjmowanie licznych leków bywa konieczne. Czasem ratuje życie. Zawsze może wywołać trudne do przewidzenia powikłania.
- podkreśla NFZ.
Źródło: Niezalezna.pl, PAP, nfz.gov.pl

