Zełenski: Zapewnimy pełną niepodległość naszemu państwu

Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, napisał na Telegramie, że "zapewnimy pełną niepodległość naszemu państwu, w szczególności niezależność duchową". Polityk podkreślił, że "nigdy i nikomu nie pozwolimy zbudować imperium wewnątrz ukraińskiej duszy". Podsumował w ten sposób posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO).

facebook.com/zelenskiy.official

"Dziś odbyło się spotkanie RBNiO. Spotkanie, na którym rozpatrywaliśmy liczne fakty powiązań niektórych środowisk religijnych w Ukrainie z państwem-agresorem"

- napisał Zełenski.

Przytoczył pięć wniosków i propozycji działań z tego posiedzenia. Jako pierwszy wskazał, że RBNiO poleciła, by rząd przedłożył Radzie Najwyższej (parlamentowi - red.) projekt ustawy o zapobieganiu działalności organizacji religijnych powiązanych z ośrodkami wpływu Federacji Rosyjskiej w Ukrainie.

Drugim efektem posiedzenia jest polecenie Państwowej Służbie ds. Polityki Etnicznej i Wolności Sumienia przeprowadzenie ekspertyzy religioznawczej Statutu Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej, dotyczącej związku kościelno-kanonicznego z Patriarchatem Moskiewskim i w razie potrzeby podjęcie środków przewidzianych prawem.

"Po trzecie - należy przeprowadzić weryfikację istnienia podstaw prawnych i przestrzegania warunków korzystania przez organizacje religijne z obiektów znajdujących się na terytorium Ławry Peczerskiej (klasztoru prawosławnego w Kijowie, siedziby zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego - red.).

Czwartym działaniem, o którym poinformował Zełenski, jest zintensyfikowanie kroków, mających na celu rozpoznanie i przeciwdziałanie wywrotowej działalności rosyjskich służb specjalnych w środowisku religijnym Ukrainy. Mają w to zostać zaangażowane wszystkie organy właściwe dla zapewnienia bezpieczeństwa państwa.

"Zostaną zastosowane sankcje personalne - nazwiska zostaną podane do publicznej wiadomości w najbliższym czasie"

- podkreślił ukraiński przywódca.

"Po piąte. Musimy podnieść status i wzmocnić możliwości Państwowej Służby ds. Polityki Etnicznej i Wolności Sumienia. Instytucja ta zostanie zreformowana, co da jej możliwość ochrony prawa i interesów Ukraińców i państwa. Tymi i innymi działaniami zagwarantujemy duchową niezależność Ukrainy"

- podkreślił Zełenski. 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Ukraina

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo