Majątek najbogatszego Rosjanina znacząco się skurczył. To efekt sankcji

Przed rosyjską inwazją na Ukrainę Aleksiej Mordaszow uznawany był za najbogatszego człowieka w Rosji. Producent stali i udziałowiec niemieckiego koncernu turystycznego TUI był jednym z pierwszych Rosjan, których dotknęły zachodnie sankcje. Obecnie miliarder skarży się na duże straty, spowodowane właśnie sankcjami – pisze portal dziennika „Welt”.

Kremlin.ru, CC BY 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/4.0>, via Wikimedia Commons

Od czasu nałożenia sankcji należący do Mordaszowa koncern Siewierstal odnotował straty w wysokości ponad 400 milionów dolarów m.in. przez zakaz eksportu, konfiskatę towaru i rezerw gotówkowych – przyznał w środę oligarcha.

Przed rozpoczęciem rosyjskiej agresji na Ukrainę Mordaszow zajmował według "Forbesa" pierwsze miejsce na liście rosyjskich miliarderów.

- "Ze względu na bliskie Kremlowi interesy w branży medialnej i bankowości, Mordaszow trafił jako jeden z pierwszych na zachodnie listy sankcji. Z tego powodu w rankingu magazynu +Forbes+ już w kwietniu spadł na piąte miejsce. Szacuje się, że wartość netto jego majątku spadła w mijającym roku z 29,1 do 13 mld dolarów”

- informuje „Welt”.

Miliarder twierdzi, że nałożone na niego sankcje są niesprawiedliwe i uważa, że jego działalność nie ma związku z polityką. Jak przypomina „Welt”, w Niemczech Mordaszow był największym indywidualnym udziałowcem grupy turystycznej TUI, posiadając 34 proc. udziałów. Po wybuchu wojny, z uwagi na sankcje, przekazał 29,9 proc. udziałów firmie należącej do żony.

Oprócz majątku Siewierstalu w Europie skonfiskowano ponadto prywatny majątek Mordaszowa, w tym luksusowy jacht. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaapelowała w środę, aby odbudowę zniszczonej w wyniku działań wojennych Ukrainy finansować ze środków należących do Rosji i rosyjskich oligarchów. 

 Źródło: Pap, Niezalezna.pl

 

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo