Franciszek o swoich relacjach z Benedyktem XVI

Papież Franciszek mówił o swych braterskich i serdecznych relacjach z emerytowanym poprzednikiem Benedyktem XVI. „Jego myśl dalej jest owocna i sprawcza” - podkreślił podczas uroczystości wręczenia Nagrody Ratzingera. Otrzymali ją francuski jezuita ks. Michel Fedou i amerykański prawnik Joseph Halevi Horowitz Weiler.

Papież senior Benedykt XVI
fot. H. Elvir Tabakovic, Can. Reg. / Propstei St. Michael, Paring, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=101992091

Zwracając się do uczestników ceremonii w Watykanie Franciszek przywołał swoje „osobiste, braterskie i serdeczne spotkania z emerytowanym papieżem”.

- Wszyscy czujemy jego duchową obecność i towarzyszenie całemu Kościołowi w modlitwie

- dodał papież i zwrócił uwagę na „pogrążone w kontemplacji” oczy Benedykta XVI.

95-letni obecnie emerytowany papież od czasu swej rezygnacji w 2013 roku mieszka w rezydencji w dawnym budynku klasztornym w Ogrodach Watykańskich.

Franciszek wyraził przekonanie, że dzieła i myśl papieża Ratzingera stanowią „solidną podstawę teologiczną dla drogi Kościoła”.

W tym roku nagrody Watykańskiej Fundacji Josepha Ratzingera – Benedykta XVI otrzymali francuski jezuita, profesor teologii, ksiądz Michel Fedou i profesor Joseph Halevi Horowitz Weiler – amerykański prawnik, specjalista w dziedzinie prawa konstytucyjnego, międzynarodowego i unijnego.

Franciszek odnotował, że profesor Weiler jest pierwszym wyznawcą judaizmu, który otrzymał przyznawaną od 12 lat Nagrodę Ratzingera. Papież przypomniał, że jego poprzednik działał na rzecz pojednania między chrześcijanami i Żydami, a on sam także podąża tą drogą w „duchu dialogu i przyjaźni”. 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo