Atak Rosji sprawił, że poczucie bezpieczeństwa zniknęło. Rau: „Możemy to jeszcze naprawić”

- W chwili, kiedy Rosja rozpoczęła swoją agresję wojskową na Ukrainie, nasze poczucie bezpieczeństwa zniknęła - ocenił szef MSZ Zbigniew Rau. - Ta ogromna dziura w naszym poczuciu bezpieczeństwa, w naszym zaufaniu, może zostać naprawiona - dodał.

Twitter @@MSZ_RP

W czwartek w Łodzi rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Rady Ministerialnej OBWE podsumowującej polskie tegoroczne przewodnictwo w organizacji.

Brak poczucia bezpieczeństwa 

Rau podkreślił podczas sesji otwierającej posiedzenie, że "w chwili, kiedy Rosja wywołała swoją agresję wojskową na Ukrainie, nasze poczucie bezpieczeństwa zniknęło".

- Jestem jednak pewny, że ta ogromna dziura w naszym poczuciu bezpieczeństwa, w naszym zaufaniu, może zostać naprawiona

- podkreślił szef MSZ.

Czas próby 

Zaznaczył, że żyjemy w czasach próby. Ciężko wywalczony świat został pogwałcony i podeptany przez jednostronne wybory i czyny skierowane przeciwko powszechnym ramom, które opracowaliśmy i które pielęgnowaliśmy przez dziesięciolecia - powiedział Rau.

Jak mówił, praca w ramach i na rzecz OBWE wymaga trzymania się przez nas naszego kompasu i wytycznych, które otrzymaliśmy w Helsinkach, w Paryżu i podczas wielu innych konferencji.

Zwrócił uwagę, że jako przewodniczący OBWE zajął się obroną zasad tej organizacji i ochroną jej zasobów.

- Mianowicie instytucji, działań, projektów i wreszcie także osiągnięć

- powiedział Rau.

- Nie mogłem wybrać żadnego innego kursu

- dodał. Kierowaliśmy się i kierujemy duchem porozumień helsińskich; "nasza inicjatywa odnowionego dialogu na rzecz bezpieczeństwa Europy wywodzi się z tej właśnie mądrości" - mówił minister.

Rosyjski plan wojny 

Aczkolwiek - jak dodał - "luka między naszymi aspiracjami, a aktualnym stanem rzeczy powiększała się, dochodząc do punktu, od którego nie ma powrotu ze względu na imperialne ambicje rosyjskiego przywództwa".

- Ambicje te nie pozostawiły żadnego miejsca na negocjacje. Rosyjski plan polegał na powrocie do wojny, i tak też się stało

- podkreślił Zbigniew Rau.

 Źródło: Pap, Niezalezna.pl

 

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo