Masowe ataki rakietowe na Ukrainę to element rosyjskiej doktryny wojennej. Co to jest SODCIT?

Zmasowane ataki na infrastrukturę krytyczną Ukrainy to element doktryny wojennej Rosji? Tak uważa brytyjskie ministerstwo obrony, twierdząc, że jest to próba realizacji "Strategicznej Operacji Zniszczenia Krytycznie Ważnych Celów". Doktryna wojenna Rosji opisuje ją jako "operację zaprojektowaną do wywołania kombinacji zniszczeń materialnych i psychologicznych".

Twitter.com/DSNS.GOV.UA @SESU_UA

Rosja od kilku tygodni prowadzi zmasowany ostrzał ukraińskiej infrastruktury krytycznej, energetycznej, odcinając dostęp energii elektrycznej i ciepła milionom mieszkańców Ukrainy. 

- To prawdopodobnie pierwszy przykład rosyjskiej próby realizacji koncepcji Strategicznej Operacji Zniszczenia Krytycznie Ważnych Celów (ang. SODCIT; Strategic Operation for the Destruction of Critically Important Targets), kluczowego komponentu doktryny wojskowej przyjętej w ostatnich latach

- wskazuje brytyjskie ministerstwo obrony w dzisiejszym komunikacie. 

Zdaniem Brytyjczyków, Rosja wyobrażała sobie realizację tej strategii z wykorzystaniem "pocisków dalekiego zasięgu uderzających krytyczną infrastrukturę wrogiego państwo, bardziej niż z wykorzystaniem sił zbrojnych, w celu odebrania morale ludności i zmuszenia przywódców państwa do kapitulacji".

Brytyjski MON przyznaje, że choć ataki rosyjskie powodują niedobory energii skutkujące szerokim kryzysem humanitarnym na Ukrainie, to "efektywność strategii prawdopodobnie została ograniczona" w związku z wykorzystaniem dużej liczby pocisków manewrujących przez Rosję we wcześniejszych miesiącach wojny.

- Biorąc pod uwagę, że Ukraina pomyślnie mobilizowała się przez 9 miesięcy, materialny i psychologiczny efekt strategii jest prawdopodobnie mniejszy niż gdyby została zastosowana w początkowej fazie wojny

- twierdzą Brytyjczycy.

O SODCIT pisze obszernie think tank CNA w opublikowanym w 2021 r. omówieniu rosyjskiej strategii wojskowej. Określa tę strategię jako "operację zaprojektowaną do wywołania kombinacji zniszczeń materialnych i psychologicznych", choć z założenia z "ograniczeniem ofiar cywilnych" i zmierzającej do "uniknięcia niezamierzonej eskalacji".

"Rosyjscy analitycy wojskowi zauważają, że cele SODCIT powinny być wybrane w taki sposób, który nie powoduje dużych strat cywilnych, nie prowadzi do katastrofy ekologicznej, i nie prowokuje dalszej eskalacji"

- czytamy w raporcie CNA. Jednocześnie think tank wskazuje, że unikanie ofiar cywilnych miałoby wymiar "uniknięcia wzmożenia determinacji politycznej".

CNA zaznacza, że w ramach strategii "oddziaływanie psychologiczne ma przekraczać poziom szkód materialnych", i oddziaływać przede wszystkim na "wolę walki przywódców politycznych".

- "Istnieją nadzieję, że [strategia] może wywołać efekt kaskadowy w koalicji państw przeciwnych, wymierzona w określone narody, by wybić je z walki i tym samym potencjalnie osłabić wolę koalicji" - czytamy w omówieniu SODCIT.

 

 Źródło: niezalezna.pl, cna.org

 

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo