Turecka ofensywa w Syrii. USA reaguje

Minister obrony USA Lloyd Austin zakomunikował w środę swojemu tureckiemu odpowiednikowi Hulusiemu Akarowi "zdecydowany sprzeciw" Waszyngtonu wobec tureckiej operacji wojskowej w Syrii - poinformował Pentagon.

Austin w rozmowie telefonicznej z Akarem złożył także kondolencje z powodu ataku terrorystycznego z 13 listopada w Stambule.

- "Wyraził również zaniepokojenie eskalacją działań w północnej Syrii i Turcji, w tym niedawnymi nalotami, z których część bezpośrednio zagrażała bezpieczeństwu personelu USA, współpracującemu z lokalnymi partnerami w Syrii w celu pokonania Państwa Islamskiego"

-  napisano w komunikacie.

- "Sekretarz Austin wezwał do deeskalacji i podzielił zdecydowany sprzeciw Departamentu wobec nowej tureckiej operacji wojskowej w Syrii"

- podkreślono.

W środę rzecznik i doradca prezydenta Turcji Ibrahim Kalin oświadczył, że wojska tureckie mogą w każdej chwili rozpocząć operację lądową w Syrii. - "Operacje można przeprowadzać na różne sposoby. Może to być jutro, w przyszłym tygodniu lub w dowolnym momencie" - powiedział Kalin.

Kilka dni temu prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan stwierdził, że Rosja zobowiązała się w 2019 roku do oczyszczenia syryjskiego miasta Kobani z terrorystów, ale "nie była w stanie tego zrobić, więc Turcja zrobi to sama".

 Źródło: Pap, Niezalezna.pl

 

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo