Bundestag: Wielki Głód na Ukrainie to ludobójstwo

90 lat temu w wyniku decyzji Stalina 4 miliony ludzi na Ukrainie zmarło z głodu. Kilka krajów uznało już Wielki Głód (Hołodomor) za ludobójstwo, w środę wieczorem także niemiecki Bundestag przyjął taką uchwałę – informuje portal dziennika „Welt”.

Alexander Wienerberger, Public domain, via Wikimedia Commons

Deputowani Bundestagu zdecydowaną większością głosów oficjalnie uznali klęskę celowo wywołanego głodu na Ukrainie za zbrodnię ludobójstwa. Wniosek w tej sprawie złożyli wspólnie posłowie koalicji rządowej (socjaldemokratyczna SPD, Zieloni, liberalna FDP) i będący w opozycji chadecy z Unii CDU/CSU.

„Dążenie władz sowieckich do kontrolowania chłopów połączyło się z tłumieniem ukraińskiego stylu życia, języka i kultury. Z obecnej perspektywy kwalifikacja historyczno-polityczna (tamtych wydarzeń) jako ludobójstwa jest oczywista. Bundestag zgadza się z takim uzasadnieniem”

– przekazali posłowie.

„Niezależnie od frakcji politycznej, łączy nas pragnienie upamiętnienia i ostrzeżenia” – podkreślił przewodniczący niemiecko-ukraińskiej grupy parlamentarnej Robin Wagener (Zieloni). „Mamy do czynienia z brutalną prawdą o stalinowskiej przemocy i nie chcemy przez to relatywizować zbrodni niemieckich w Związku Radzieckim, lecz wyciągnąć wnioski z prawdy historycznej” - dodał.

„My, Niemcy, mamy szczególny dług historyczny i odpowiedzialność wobec Ukrainy” – podkreślił Michael Brand (CDU).

Podczas debaty poprzedzającej przyjęcie uchwały wszystkie frakcje w Bundestagu potępiły Hołodomor, jednak posłowie narodowo-populistycznej AfD i postkomunistycznej Lewicy wstrzymali się od głosowania. Deputowany AfD Marc Jongen mówił o „instrumentalizacji historii” i sprzeciwiał się „zrównywaniu historycznemu” z dzisiejszą wojną na Ukrainie.

Renovabis, organizacja niemieckiego Kościoła katolickiego pomagająca w Europie Wschodniej, podziękowała Bundestagowi za przyjętą uchwałę. Nawiązała także do trwającej agresji rosyjskiej na Ukrainę. „Ukierunkowane niszczenie infrastruktury ponownie odbiera tam ludziom środki do życia” – podkreślił szef organizacji Thomas Schwartz. 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo