65-latek oszukany na 100 tys. złotych. Uwierzył, że pomaga w rozpracowaniu grupy przestępczej

65-letni mieszkaniec Poznania stracił 100 tys. zł. Mężczyzna uwierzył oszustom, którzy wmówili mu, że pomaga rozpracować grupę przestępczą. Senior poszedł do banku i wziął pożyczkę. Następnie - zgodnie z instrukcjami oszustów - przekazał im pieniądze na wskazane konta bankowe.

flickr

Jak poinformował sierż. sztab. Łukasz Paterski z poznańskiej policji, na początku tygodnia do 65-letniego mieszkańca Poznania zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika banku. Oszust poinformował seniora, że w dokumentacji bankowej - wniosku o pożyczkę, brakuje jego danych dotyczących miejsca zatrudnienia.

- Kiedy niczego nieświadomy senior stanowczo zaprzeczył, aby wnioskował o udzielenie pożyczki, osoba podająca się za pracownika banku oświadczyła, że prawdopodobnie doszło do przestępstwa na jego koncie bankowym i musi powiadomić policję. Po chwili w słuchawce usłyszał głos innego mężczyzny informującego go o tym, że jest funkcjonariuszem policji. Mężczyzna oświadczył, że prowadzi postępowanie w sprawie szajki oszustów, a sprawa jest pod ścisłym nadzorem departamentu bezpieczeństwa banku. Oszust w rozmowie z mężczyzną przekonywał go, że może mu zaufać. W ten sposób przestępcy uzyskali potwierdzenie swojej wiarygodności w oczach starszego mężczyzny. Na tym rozmowa się zakończyła

- podkreślił Paterski.

Dodał, że po krótkim czasie do pokrzywdzonego zadzwonił - jak się okazało - ponownie ten sam mężczyzna podający się za pracownika departamentu bezpieczeństwa banku, który wykorzystując niewiedzę seniora namówił go do zaciągnięcia maksymalnej wartości pożyczki.

- Senior wierząc w to, że pomaga rozpracować grupę przestępczą poszedł do banku i zapożyczył się na ponad 100 tys. zł. Następnie zgodnie z instrukcjami oszustów przekazał im całość pieniędzy na wskazane konta bankowe

- zaznaczył Paterski.

Policjanci wciąż apelują o ostrożność i rozwagę podczas rozmów telefonicznych z nieznajomymi osobami. - Pamiętajmy, że oszuści umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji. Dlatego w kontaktach z nieznajomymi kierujmy się zawsze zasadą ograniczonego zaufania. Rozłączmy się i skontaktujmy z konsultantem swojego banku, aby zweryfikować, czy nasz rozmówca faktycznie jest tą osobą, za którą się podaje. Ponadto o wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy należy natychmiast informować policję, korzystając z numeru alarmowego 112 -  apelują policjanci.

 Źródło: Pap, Niezalezna.pl

 

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo