Koszulki, buty, skarpety... Rzeczy zmobilizowanych Rosjan już "zdobią" muzea

Rosyjskie muzea poszerzają swoją ofertę o eksponaty z trwającej wciąż wojny na Ukrainie. W związku z tym, odwiedzający mogą "podziwiać" m.in. skarpety i buty żołnierzy wysłanych na "specjalną operację wojskową".

poligonmedia.io/pixabay.com

Prześwietlenia Państwowego Katalogu Funduszu Muzealnego Rosji dokonali dziennikarze Poligon Media. Okazuje się, że w eksponaty z wciąż trwającej wojny, placówki są wyposażane w całym kraju.

Dla przykładu w lokalnym muzeum historii w mieście Aleksiejewka w obwodzie biełgorodzkim zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć...wojskowe buty na niskie temperatury, spodnie w kamuflażu, skarpetę i kamizelkę młodszego porucznika Wadima Rożkowa, który zginął na wojnie na Ukrainie w czerwcu 2022 roku.

fot.poliogonmedia.io

W tej samej placówce eksponowane są również kurtki, czapki i piersiówka z napisem "Szary", które należały do zmarłych "ochotników" Aleksieja Briancewa i Siergieja Szewczenki.

Z kolei Muzeum Krajoznawcze w Saratowie przechowuje spodnie, paski, przywieszkę z worka marynarskiego i fotografię Orderu Odwagi Jurija Chachilina, który zginął w marcu. A do placówki w Korochansku trafiły nieco świeższe eksponaty, m.in. kamizelka i mundur zmarłego we wrześniu Rusłana Jarkowskiego.  

W innych muzeach znajdziemy także dziecięce ubrania z literą "Z", pamiątkową monetę z wizerunkiem Władimira Putina, czy gazetę „Komsomolskaja Prawda” z dnia 25 lutego 2022 r. z artykułem „Jak zakończy się operacja specjalna na Ukrainie”.

"Przekonywanie społeczeństwa o słuszności tzw. specjalnej operacji wojskowej nie ogranicza się do muzeów, choć niewątpliwie odgrywają one ważną rolę w utrwalaniu pamięci o „bohaterach”, którzy zginęli w czasie agresywnej wojny przeciwko Ukrainie. Ta propaganda nie omija również szkół, gdzie na poziomie legislacyjnym władze chcą uczyć dzieci „walki z nazizmem”.

- przypomina belsat.eu

 Źródło: Belsat, Poligon Media, niezalezna.pl

 

Mateusz Święcicki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo