Więziona przez reżim Łukaszenki opozycjonistka trafiła na OIOM

Maryja Kalesnikawa, odsiadująca na Białorusi karę pozbawienia wolności za działalność polityczną, trafiła do szpitala w Homlu, obecnie znajduje się na oddziale intensywnej terapii – informują dzisiaj media niezależne, powołując się na współpracowników Kalesnikawej.

Maria Kalesnikawa
Autorstwa Сильные Новости: GomelTube - https://www.youtube.com/watch?v=fJUopSv5VLY 35m28s, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=93738024

„Masza została przywieziona do szpitala z problemem chirurgicznym i zoperowana w poniedziałek. Teraz jej stan jest stabilnie ciężki, poprawia się. Jutro powinna zostać przeniesiona na oddział chirurgii”

– napisano na telegramowym kanale sztabu Wiktora Babaryki, prowadzonym przez współpracowników Kalesnikawej.

Kalesnikawa przebywa na oddziale intensywnej terapii (ros. rieanimacji) w szpitalu pogotowia ratunkowego w Homlu. Informację taką przekazano adwokatowi – powiadomił w Telegramie kanał prowadzony przez współpracowników niedoszłego kandydata w wyborach prezydenckich w 2020 r. Wiktora Babaryki (również przebywającego w więzieniu).

Według tej informacji pogotowie ratunkowe zabrało Kalesnikawą z kolonii karnej w poniedziałek.

To samo źródło podało kilka dni wcześniej, że w kolonii karnej kobieta trafiła do karceru.

Władze nie przekazały żadnej oficjalnej informacji dotyczącej sytuacji Kalesnikawej.

40-letnia Kalesnikawa była pracowniczką sztabu Wiktara Babaryki, którego nie dopuszczono do startu w wyborach w 2020 r., a później skazano na 14 lat więzienia za rzekome malwersacje finansowe.

Po aresztowaniu Babaryki w czerwcu 2020 r. Kalesnikawa dołączyła do ekipy kandydatki na prezydenta Swiatłany Cichanowskiej, która po wyborach została zmuszona do emigracji.

Kalesnikawa została zatrzymana 7 września 2020 r. Podczas próby wywiezienia za granicę przez funkcjonariuszy struktur siłowych miała zniszczyć swój paszport.

Od chwili zatrzymania nie wyszła na wolność. W 2021 roku została skazana na 11 lat więzienia za „wezwania do działań na szkodę bezpieczeństwa narodowego, zmowę w celu przejęcia władzy w kraju, utworzenie organizacji ekstremistycznej”. Jest więźniarką polityczną.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo