Ciekawostki turystyczne: Pałac Sobańskich w Warszawie

Pałac Sobańskich – pałac znajdujący się w Alejach Ujazdowskich 13. 1876 wzniesiono budynek według projektu Leandra Marconiego. Architekt prawdopodobnie dokonał całkowitej przebudowy willi Ankiewicza na pałacyk – neorenesansowy, dwukondygnacyjny budynek z tarasem. Przed pałacem umieszczono posąg – kopię Dawida Donatella. Po obu stronach budynku wzniesiono niewielkie oficyny.

Pałac Sobańskich od strony Alej Ujazdowskich
Zuska; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0

W latach 1852–1854 na miejscu obecnego pałacu wzniesiono renesansową willę zaprojektowaną przez Juliana Ankiewicza. W latach 1921–1923 pałac był rezydencją Karola Jaroszyńskiego. W latach 30. rozparcelowano ogród znajdujący się za pałacem, wytyczając w jego miejscu nową ulicę – aleję Przyjaciół.

Po wojnie pałac był tymczasową siedzibą Warszawskiego Konserwatorium Muzycznego. Następnie był siedzibą Ogólnopolskiego Komitetu Frontu Jedności Narodu i Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego.

W 1965 pałac i dwa pawilony, a w 1999 także ogród zostały wpisane do rejestru zabytków. Na początku lat 90. XX wieku siedziba Komitetu Obywatelskiego, później Instytutu Lecha Wałęsy. Obecnie znajduje się tutaj m.in. Klub Polskiej Rady Biznesu.

Przy pałacu rośnie dąb szypułkowy będący pomnikiem przyrody.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Pałac Sobańskich w Warszawie

ps
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo