S. Abascal, szef partii VOX: W pozostałych państwach Europy nie ma takich odważnych rządów jak w Polsce

Lider hiszpańskiej partii VOX Santiago Abascal przebywa w Polsce, gdzie spotkał się m.in. z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Znalazł także chwilę dla polskich mediów. W rozmowie z Michałem Rachoniem mówił m.in. o uzależnieniu Niemiec od Rosji, absurdach polityki klimatycznej czy o tym, dlaczego Hiszpania może wzorować się na Polsce.

Michał Rachoń i Santiago Abascal
fot. TVP Info

Santiago Abascal, lider partii VOX, w programie "Minęła 20" pytany był o to, jak jego ugrupowanie odnosi się do agresji putinowskiej Rosji na Ukrainę. Wskazał również na przyczyny tej agresji.

- W sposób jasny i oczywisty opowiadamy się przeciwko agresji rosyjskiej i za wspieraniu narodu ukraińskiego. Potępienie rosyjskiej agresji jest zupełnie jednogłośne, nie mam żadnych wątpliwości, jak patrzymy na Putina i jego rolę w konflikcie

- wskazał Abascal w rozmowie z redaktorem Michałem Rachoniem.

Miejmy na uwadze, dlaczego Putin poczuł się mocny. Zależność energetyczna Europy od Rosji jest jednym z takich czynników. Niemcy, które demonizują energetykę jądrową, zależą energetycznie od Rosji, umożliwiły częściowo taką agresję, a w Europie rozprzestrzeniła się demonizacja energii jądrowej, co ma poważne konsekwencje. 

Takie jest myślenie lewicy

Rozmowa zeszła również na temat polityki klimatycznej. Abascal przypomniał, że jego ugrupowanie broni możliwości korzystania z własnych surowców w Hiszpanii.

- Jesteśmy jedyną partią hiszpańską, która sprzeciwia się ustawie przegłosowanej przez wszystkie inne partie. To ustawa, która zabrania dalszego poszukiwania naszych surowców, otwierania kopalni litu, które są tak istotne w czasie transformacji energetycznej. Większość parlamentu zagłosowała przeciwko naszemu narodowi, a my powinniśmy móc korzystać z naszych zasobów. Hiszpanie powinni mieć możliwość zdecydować o tym w referendum.

- stwierdził. 

Abascal chwalił również polski rząd: "W pozostałych państwach Europy nie ma takich odważnych rządów jak w Polsce, które broniłyby obywateli i nie przyjmowałyby instrukcji. Polska jest tu przykładem, bardzo dobrym przykładem". 

 

Szef partii VOX wskazywał na radykalne myślenie "lewej strony" - dyktaturę klimatyczną, totalitaryzmy, polityki dotyczące płci czy migracji.

- To myślenie ludzi słabych, oddalonych od zdrowego rozsądku, to myślenie lewicowe. Część społeczeństwa jest kompletnie zdezorientowana przez takie retoryki. Kiedy ktoś opowiada się przeciw takiej retoryce, nazywany jest wrogiem planety, faszystą, homofobem, transfobem. To wielu ludzi przestrasza. Lewica nie chce debatować, tylko chce straszyć, siać strach

- wskazał. 

Hiszpańska "Solidarność" i... dwa słowa o Tusku

Michał Rachoń zauważył, że w Hiszpanii jest związek zawodowy pod nazwą "Solidarność" i zapytał o inspirację. Okazała się ona oczywista. 

- Nauczyliśmy się tego od Polaków. Tu właśnie istniał związek antykomunistyczny. Nasz związek, nawiązując do tej tradycji, jest związkiem antykomunistycznym, w odniesieniu do tradycji polskiej - powiedział Abascal.

Okazuje się, że nie tylko w tym Polska może być inspiracją. "Hiszpania może uczyć się od Polski, bo to w Polsce rząd broni swoich granic" - kontynuował szef VOX, który chce w Polsce zobaczyć zapory budowane na granicy z Białorusią i Rosją.

- Chcemy zobaczyć tę infrastrukturę, ale istotniejsze od niej są zmiany mentalne. Politycy europejscy oferują pomoc socjalną, obietnice dobrobytu dla imigrantów. To się nie spełnia, a doprowadza do zubożenia klasy średniej w Europie. Potrzebne są środki materialne, prawne, żeby tych granic bronić

- zaznaczył, dodając, że w Hiszpanii finansuje się różne organizacje "humanitarne" zajmujące się ściąganiem migrantów.

 

Na koniec padło też pytanie o Donalda Tuska, którego ugrupowanie jest przeciw budowie tych zapór. Santiago Abascal nie miał o nim dobrego zdania, oskarżając go o... ingerencję, jako szefa EPP, w hiszpańską politykę. - Chyba mu się nudzi, bo miesza się w politykę hiszpańską i mówi, że Hiszpańska Partia Ludowa nie może wchodzić w umowę z partią VOX. To jest bardzo zabawne - stwierdził. 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Santiago Abascal #Minęła 20 #VOX

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo