Bolszewickie metody putinowców. Aresztowali księży, ruszyła propaganda. "Bezbożny reżim"

Rosyjscy najeźdźcy wzięli sobie za cel osoby duchowne. W Berdiańsku aresztowano dwóch księży grekokatolickich. Lokalne władze kościoła nazywają to wprost "uprowadzeniem" i apelują o uwolnienie księży. - W tych trudnych dla naszego narodu czasach, kiedy jesteśmy świadkami licznych bolesnych ofiar wojny, z wielkim żalem i bólem przyjmujemy wiadomość o bezpodstawnym i bezprawnym uprowadzeniu i uwięzieniu dwóch duchownych - napisano w komunikacie egzarchatu donieckiego Ukraińskiego Kościoła Grekokatolickiego. 

Zdjęcie ilustacyjne
By Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=105182073

Okazało się, że Rosjanie zatrzymali dwóch księży w Berdiańsku za rzekome posiadanie materiałów wybuchowych. Duchownych oskarżono o działalność wywrotową i partyzancką przeciwko przedstawicielom wojsk rosyjskich. 

- Kapłani ci są w miejscu własnej posługi kapłańskiej na całkowicie legalnych podstawach, prowadząc swoją działalność statutową w miejscowej parafii od ponad trzech lat, głosząc Słowo Boże, które jest pokojem dla każdego człowieka

- poinformowano w komunikacie egzarchatu. 

Jak dodano, kapłani wykonywali swoje obowiązki duszpasterskie, a w czasie rewizji świątyni, gdzie rzekomo miały zostać znalezione materiały wybuchowe, nie mogli być obecni przy prowadzonych przez Rosjan czynnościach. Równie dobrze putinowcy mogli sami podrzucić materiały i celowo oskarżyć o to księży. 

Zatrzymanie kapłanów szybko wykorzystała rosyjska propaganda, emitując materiały o antyukraińskim wydźwięku. Egzarchat w komunikacie wskazuje, że to działanie "w stylu najbardziej prymitywnego oszczerstwa przez bezbożny reżim komunistyczny byłego ZSRR". 

-  Takie metody były stosowane przez ówczesne organy bezpieczeństwa państwowego do fizycznej eliminacji biskupów, księży i wiernych w okresie od II wojny światowej do czasu upadku Związku Radzieckiego; I ta metoda została ponownie zastosowana przez dziennikarza

- napisano w komunikacie. 

Wskazano również, że takie działanie Rosjan ma na celu "całkowite lekceważenie podstawowych praw człowieka", a propagandowy materiał "wskazuje na zamiar użycia dalszego terroru wobec uwięzionych". - Rosyjska administracja działa zgodnie z metodami bolszewickich służb specjalnych - czytamy. 

Ukraiński Kościół Grekokatolicki zażądał uwolnienia księży Iwana Lewickiego i Bohdana Gelety:

Apelujemy do władz i wszystkich ludzi dobrej woli z prośbą o przyłączenie się do sprawy uwolnienia kapłanów, a także o wzmożoną modlitwę w tej intencji.

 Źródło: niezalezna.pl, ugcc.dn.ua

 

#Ukraina #Rosja

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo