Antyukraińskie książki w seminarium w Poczajowie

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała w poniedziałek o wykryciu "znacznej liczby materiałów antyukraińskich" na terenie seminarium w Poczajowie należącego do Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego (UCP PM).

pixabay.com/StockSnap

"SBU wykryła literaturę, która zaprzecza istnieniu narodu ukraińskiego i jego języka, a także zaprzecza prawu Ukrainy do państwowości"

- oświadczyły służby w oficjalnym komunikacie na swojej stronie internetowej. W publikacjach tych - dodała SBU - mowa jest o tym, jakoby Ukraina była "państwem utworzonym sztucznie".

SBU podała, że "działania z zakresu bezpieczeństwa" przeprowadziła "na terytorium Seminarium Duchownego w Poczajowie". Seminarium znajduje się na terenie Ławry Poczajowskiej - jednego z najważniejszych, obok Ławry Peczerskiej, klasztorów prawosławnych na Ukrainie podlegających Patriarchatowi Moskiewskiemu. Klasztor ten znajduje się w obwodzie tarnopolskim na zachodzie Ukrainy.

Większość literatury, którą SBU uznała za podejrzaną, została napisana przez autorów z Rosji i opublikowana przez tamtejsze wydawnictwa. "Oprócz tego SBU bada pochodzenie przykładów symboli +Wielkiego Wojska Dońskiego, wykrytych w jednym z pomieszczeń pomocniczych eparchii iwanofrankowskiej" UCP PM - głosi komunikat. Wyjaśniono w nim, że chodzi w szczególności o "naszywki tej nielegalnej formacji zbrojnej", która w 2014 roku wsparła prorosyjskich separatystów w Donbasie.

Kontrole w obiektach UCP PM trwają od zeszłego tygodnia. SBU nazywa je "działaniami kontrwywiadowczymi" bądź "z zakresu bezpieczeństwa". W miniony wtorek takie działania trwały m.in. w najważniejszym obiekcie Cerkwi podlegającej Patriarchatowi Moskiewskiemu - Ławrze Peczerskiej w Kijowie.

SBU informowała w zeszłym tygodniu, że ogółem skontrolowała ponad 350 budynków cerkiewnych i 850 osób. Na terenie obiektów cerkiewnych służby wykryły cudzoziemców, w tym obywateli Rosji; niektórzy z nich nie mieli oryginałów dokumentów tożsamości, a jedynie kopie albo paszporty Ukrainy ze śladami podróbek i uszkodzeń. Wykryto także prorosyjską literaturę, w tym propagującą "ruski mir" (ideologię rosyjskojęzycznej wspólnoty kulturowej obejmującej kraje byłego ZSRR - PAP). Literatura ta, według SBU, była używana podczas nauczania w seminariach i szkołach parafialnych.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl,

 

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo