Europejski Bank Inwestycyjny i miasto Kijów będą współpracować

Europejski Bank Inwestycyjny i miasto Kijów podpisały w poniedziałek w Brukseli list intencyjny w sprawie odbudowy i modernizacji infrastruktury transportowej miasta.

Panorama Kijowa sprzed wojny
pixabay.com

Memorandum, podpisane podczas Kijowskiego Forum Inwestycyjnego 2022 w Brukseli, zapewnia ramy dalszej współpracy między miastem Kijów a EBI w zakresie projektów promujących stabilność, wzrost i zrównoważony rozwój miasta.

Obie strony będą współpracować, aby umożliwić bardzo potrzebne prace nad infrastrukturą transportową miasta, w tym modernizację taboru kijowskiego metra. Obecna szacunkowa wartość projektu wynosi 450 mln euro i ma pomóc w uniezależnieniu stołecznego metra od taboru rosyjskiego i związanych z nim części zamiennych. Obecnie 80 proc. wagonów metra w mieście jest wyprodukowanych w Rosji, a ponad połowa z nich wymaga modernizacji, unowocześnienia lub wymiany.

Przed wojną EBI i władze Kijowa pracowały również nad kilkoma projektami w ramach pożyczek ramowych, aby zmodernizować stołeczne tramwaje, autobusy i kolejki linowe, dokonać przeglądu sieci oświetlenia zewnętrznego i wdrożyć środki bezpieczeństwa drogowego w mieście.

Od początku inwazji rosyjskiej na Ukrainę, od 24 lutego 2022 r. Grupa EBI wypłaciła rządowi Ukrainy ponad 1,7 mld euro unijnego finansowania w celu zaspokojenia pilnych potrzeb finansowych kraju i wsparcia natychmiastowej odbudowy

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Europejski Bank Inwestycyjny #Kijów #Ukraina #odbudowa Ukrainy

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo