Biały Dom wspiera protestujących w Chinach. "Strategia zero Covid nie powstrzyma koronawirusa"

Uważamy, że Chinom ciężko będzie powstrzymać koronawirusa za pomocą strategii "zero Covid", a demonstranci mają prawo do pokojowych protestów - przekazała w poniedziałek rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu Adrienne Watson.

zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Rzeczniczka odniosła się w ten sposób do protestów przeciwko surowym restrykcjom pandemicznym w Chinach.

"Zero Covid nie jest polityką, którą prowadzimy tu w Stanach Zjednoczonych. I tak jak mówiliśmy, sądzimy, że Chińskiej Republice Ludowej bardzo trudno będzie powstrzymać tego wirusa za pomocą ich strategii zero Covid" - przekazała Watson w oświadczeniu cytowanym przez media, w tym m.in. agencję Reutera.

Od dawna mówimy, że wszyscy mają prawo do pokojowych protestów, zarówno tu w Stanach Zjednoczonych, jak i na całym świecie. To dotyczy też ChRL

 - dodała.

Protesty w wielu miastach Chin wybuchły w reakcji na pożar w borykającym się z lockdownami mieście Urumczi, stolicy regionu Sinciang na północnym zachodzie Chin. Zginęło co najmniej 10 osób, a władze cenzurowały w sieci pytania, czy restrykcje utrudniły ewakuację i gaszenie ognia.

Chińskie władze obstają przy polityce „zero Covid” i dążą do całkowitej eliminacji koronawirusa. Lockdowny, przymusowe testy i ograniczenia podróży uderzają w gospodarkę i irytują mieszkańców, ale według władz zapobiegają milionom potencjalnych infekcji i zgonów.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Chiny #protesty w Chinach #protesty #koronawirus #USA

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo