Prezydent i premier na czele rankingu zaufania do polityków. Po przeciwnej stronie - lider PO

Na pierwszym miejscu w rankingu zaufania do polityków znalazł się prezydent Andrzej Duda, a na drugim - ex aequo premier Mateusz Morawiecki. Na przeciwnym biegunie - liderem rankingu nieufności został lider Platformy Obywatelskiej, Donald Tusk. - Odzyskujemy nie tylko poparcie, ale i zaufanie - stwierdził sekretarz stanu w Kancelarii Premiera, Norbert Maliszewski.

Fot. Tomasz Jedrzejowski/ Gazeta Polska

Prezydent Andrzej Duda, lider Polski 2050 Szymon Hołownia i premier Mateusz Morawiecki to liderzy rankingu zaufania - wynika z sondażu CBOS. Największą nieufność ankietowani wyrażają wobec szefa PO Donalda Tuska, ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

W listopadzie liderem rankingu zaufania do polityków pozostaje prezydent Andrzej Duda. Zaufanie wobec niego zadeklarowało 54 proc. ankietowanych (o 3 pkt proc. więcej niż miesiąc temu). Nieufność do głowy państwa wyraża 35 proc. respondentów (spadek o 2 pkt proc.).

Drugie miejsce na liście polityków najczęściej obdarzanych zaufaniem zajmują ex aequo lider Polski 2050 Szymon Hołownia oraz premier Mateusz Morawiecki. Obu politykom ufa po 41 proc. ankietowanych.

W stosunku do Szymona Hołowni, tak jak dotychczas, zaufanie pozostaje nastawieniem przeważającym, nie ufa mu 34 proc. respondentów (o 7 pkt proc. mniej niż głosów zaufania). Notowania szefa Polski 2050 od ubiegłego miesiąca nie zmieniły się znacząco.

Z kolei zaufanie do szefa rządu wzrosło o 4 pkt proc., o 2 pkt zmniejszył się odsetek badanych deklarujących w stosunku do niego nieufność. Jednak w ocenach premiera nadal przeważają negatywne noty – Mateuszowi Morawieckiemu nie ufa 48 proc. badanych, a więc o 7 pkt proc. więcej, niż wyraża zaufanie.

W pierwszej piątce znalazł się również wicepremier, minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak. Zaufanie do tego polityka deklaruje 39 proc. ankietowanych (wzrost o 2 pkt proc.), nie ufa mu zaś 34 proc. (wzrost o 1 pkt).

Liderem rankingu nieufności jest szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, wobec którego nieufność wyraża 57 proc. badanych. Zaufaniem obdarza 29 proc. ankietowanych (spadek o 1 pkt).

Badanie przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS, samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI), do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS. We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 7 do 17 listopada 2022 roku na próbie liczącej 1038 osób (w tym: 58,5 proc. metodą CAPI, 24 proc. – CATI i 17,5 proc. – CAWI).

- Odzyskujemy nie tylko poparcie, ale i zaufanie: premier Mateusz Morawiecki 41 proc. zaufania - przyrost o 4 pkt proc., spadek nieufności o 2 pkt proc.; Donald Tusk - 29 proc. zaufania, spadek o 1 pkt, wzrost nieufności - o 2 pkt proc.

- napisał na Twitterze sekretarz stanu w KPRM Norbert Maliszewski.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#polityka

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo