Uroczyste posiedzenie Senatu z udziałem prezydenta w 100. rocznicę powstania izby

O godzinie 13.00, w 100 rocznicę pierwszego posiedzenia Senatu II RP, rozpoczęło się uroczyste posiedzenie tej Izby. Udział w nim biorą m.in. prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, b. prezydent Bronisław Komorowski, a także byli marszałkowie Senatu i byli premierzy.

twitter.com/prezydentpl /screen/

Jak podkreślił w rozmowie z Polską Agencją Prasową marszałek Senatu Tomasz Grodzki, uroczystość ta ma przypominać, że Senat ma ogromne zasługi dla Polski i że jest mocno związany z jej losami długą tradycją. Planowane są wystąpienia marszałka Senatu, prezydenta RP, marszałek Sejmu oraz zaproszonych gości.

Wcześniej prezydent oraz marszałkowie Sejmu i Senatu a także członkowie Prezydiów Senatu złożyli kwiaty przed tablicą upamiętniającą senatorów II Rzeczypospolitej pomordowanych, poległych, zaginionych, zmarłych w latach II wojny światowej i powojennym okresie represji.

Uroczystości zakończą się wieczorem w Teatrze Polskim spektaklem 'Słowo jest ogień', opartym na twórczości Cypriana Norwida.

100 lat temu, w II Rzeczpospolitej, odrodzonej po 123 latach niewoli, polski parlament odrodził się w swojej pełnej postaci, czyli złożony z dwóch Izb. Po odzyskaniu niepodległości państwo polskie początkowo miało jednoizbowy parlament, dopiero konstytucja marcowa z 1921 r. przywróciła przedrozbiorową tradycję, zgodnie z którą władza ustawodawcza ma się składać z Sejmu i Senatu.

Wybrany 12 XI 1922 r. Senat II RP I kadencji zebrał się na inauguracyjnym posiedzeniu 28 listopada 1922 r.; otworzył je naczelnik państwa Józef Piłsudski. Przewodnictwo obrad objął marszałek senior Bolesław Limanowski, nestor polskich socjalistów. 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo