Obracali 1/3 kokainy w Europie. Kartel zlikwidowany

Policjanci z sześciu krajów połączyli siły, aby zlikwidować "super kartel" narkotykowy, odpowiedzialny za około jedną trzecią handlu kokainą w Europie - poinformowała w poniedziałek Unii Europejskiej ds. policji Europol.

youtube.com/ EUROPOL / screen

W trakcie dochodzenia aresztowano 49 podejrzanych. Unijna agencja nazwała te aresztowania "zwieńczeniem równoległych dochodzeń prowadzonych w Hiszpanii, Francji, Belgii, Holandii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich przy wsparciu Europolu". W rozbijaniu kartelu brały udział także Stany Zjednoczone.

Siatka przestępcza zajmowała się handlem narkotykami na dużą skalę i praniem pieniędzy. Najwięcej osób, 14, aresztowano w Holandii, a 6 "celów o dużym znaczeniu" aresztowano w Dubaju.

"Skala importu kokainy do Europy pod kontrolą i dowodzeniem podejrzanych była olbrzymia; ponad 30 ton narkotyków zostało skonfiskowanych przez organy ścigania w trakcie dochodzenia"

- przekazał Europol. Agencja podała, że operacja policji była wycelowana zarówno w "centrum kontroli i dowodzenia, jak i logistyczną infrastrukturę handlu narkotykami w Europie".

W Europie konfiskowane są rekordowe ilości kokainy. Jej dostępność na kontynencie nigdy nie była większa, kokaina jest obecnie wyjątkowo czysta i tania - zauważyła agencja Associated Press.

W 2020 r. skonfiskowano łącznie 214 ton kokainy w Europie, co stanowi wzrost o 6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim - poinformowała agencja. Eksperci z Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA) oszacowali, że w 2022 r. w Europie może zostać skonfiskowane do 300 ton kokainy.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Swiat

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo