Opozycja krytykuje rząd ws. Patriotów, ale w 2011 r. nie skorzystała z opcji ich kupna. Oto DOKUMENT

Dziś opozycja krytykuje pomysł rządu, będący odpowiedzią na niemiecką deklarację rozmieszczenia w Polsce baterii rakiet Patriot. Tymczasem w 2011 r. , to rząd PO-PSL nie był skłonny przystać na propozycję Niemiec, które oferowały sprzedaż wycofywanych z armii Patriotów. Posłanka Anna Kwiecień opublikowała dzisiaj dokument, który pokazuje, jak ówczesny szef MON, Bogdan Klich, odnosił się do niemieckiej oferty.

fot. yetdark - Flickr: Hanse Sail 2009 - Rostock/Warnemünde - PATRIOT Raketenabwehrsystem der Bundeswehr, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20497848

Trwa dyskusja dotycząca propozycji niemieckiej minister obrony Christine Lambrecht, która wskazała na możliwość rozmieszczenia na terytorium Polski należących do Bundeswehry systemów Patriot. Mariusz Błaszczak przystał na ofertę RFN, ale zaproponował, aby sprzęt został ustawiony na terenie Ukrainy, tak "aby chronił zarówno Ukrainę, jak i wschodnią granicę Polski". Na stanowisko Polski odpowiedziała minister obrony Niemiec Christine Lambrecht, która stwierdziła, że takie zastosowanie wymaga konsultacji z innymi sojusznikami NATO. Zaprzeczył temu szef Sojuszu Jens Stoltenberg, który przekazał, że w tej sprawie decyzja zależy od rządów.

Temat wykorzystywany jest w Polsce przez opozycję, która krytykuje mocno odpowiedź ministra Błaszczaka, sugerując m.in., że takie działanie jest próbą osłabienia ochrony powietrznej Polski.

W sobotę, odpowiadając na część zarzutów opozycji, Błaszczak przypomniał, że wysłał strony amerykańskiej zapytanie ofertowe ws. kolejnych sześciu baterii Patriot.

- Za rządów PO-PSL tylko mówiono o budowie systemu obrony powietrznej, a nie podejmowano żadnych konkretnych działań. W 2011 roku minister (Bogdan) Klich z rządu premiera (Donalda) Tuska mógł pozyskać 12 używanych baterii Patriot, ale nawet tego nie zrealizowano, opóźniano budowę bazy w Redzikowie

 - wskazał szef MON.

W 2011 r. władze niemieckie miały zaproponować stronie polskiej dostarczenie 12 baterii rakiet Patriot wycofywanych ze stanu Bundeswehry, oferując nawet ich modernizację.

Dziś posłanka PiS, Anna Kwiecień, przypomniała na Twitterze dokument z 2011 r. stanowiący odpowiedź szefa MON na pytanie Ludwika Dorna dotyczące odkupienia niemieckich Patriotów.

"Obecne kontakty polsko-niemieckie w związku z tą sprawą mają wstępny charakter, a ich głównym celem jest uzyskanie od strony niemieckiej szczegółowych informacji dotyczących zakresu i warunków oferty. W MON trwają analizy dotyczące tej kwestii. Nie podjęto jeszcze żadnych kierunkowych decyzji w tej sprawie"

- napisał ówczesny szef MON, Bogdan Klich.

- I tyle w temacie możliwości zakupu od Niemców za przysłowiowe euro 12 baterii patriot - skomentowała to Anna Kwiecień. Przypomniała, że 2 baterie od Niemiec kupiła w 2012 r. Hiszpania. 

 Źródło: niezalezna.pl,

 

#Polska

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo