Stacja pary – dlaczego warto się zdecydować?

Bez żelazka nie może obejść się niemal żadne mieszanie. Coraz popularniejsze stają się stacje pary. Nowoczesna parownica do ubrań, zyskuje uznanie konsumentów ze względu na liczne zalety.  Parownica do ubrań zastąpuje nam przede wszystkim żelazko. Steamer - z angielskiego steam znaczy para, błyskawiczne wyprasuje odzież i nie tylko. Dlaczego tzw. steamery to świetna propozycja zakupowa?

zdjęcie ilustracyjne / pexels.com/@cottonbro studio

Do czego służy parownica do ubrań i dlaczego warto ją mieć?

Parownica do ubrań, inaczej zwana steamer lub żelazko parowe, jest urządzeniem, które będzie bardzo przydatne w utrzymaniu schludnego wyglądu naszej garderoby. Dobry steamer będzie uzupełnieniem, a nawet doskonałą alternatywą dla żelazka – szczególnie w przypadku tych użytkowników, którzy nie przepadają za tradycyjnym prasowaniem. Żelazko parowe ma przede wszystkim podręczny charakter, dzięki czemu łatwo o jego użytkowanie. To dużo prostsze urządzenie i mniej kłopotliwe. Co istotne, steamery pozwalają prasować zarówno w pionie, jak i poziomie.

Parownica do ubrać że jest łatwa w użyciu, to jest jeszcze niezwykle skuteczna, a także bezpieczna dla wszystkich, nawet najdelikatniejszych tkanin. Wszystko to dlatego, że jej działanie opiera się na zastosowaniu gorącej pary, a nie wysokiej temperatury. Steamer świetnie upora się z odświeżeniem grubego, wełnianego płaszcza, który po kilku miesiącach wyjmujesz z szafy, jak i jedwabnej bluzki.

Dlaczego warto mieć parownicę do ubrań? Jest to sprzęt, który służy nie tylko do odświeżania czy pielęgnacji ubrań, ale będzie także skuteczny przy odświeżaniu tapicerki mebli, firan, zasłon, narzut czy koców. 

Działanie parownicy do ubrań

Sekretem skuteczności parownicy do ubrań jest gorąca para, która skutecznie przenika włókna tkanin i rozluźnia je. Dzięki temu tkanina lepiej się układa, a wszelkie zagniecenia znikają. Odbywa się to bez żadnego nacisku, jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnego prasowania. Czyni to prasowanie steamerem bezpieczniejszym dla wszystkich rodzajów tkanin i dzianin. Nawet nie ma konieczności dotykania prasowanej odzieży.

Typy parownic do ubrań

Wyróżnia się dwa główne typy parownic do ubrań. Pierwszą z nich są parownice ręczne. Są to poręczne sprzęty cechujące się niewielkimi rozmiarami. Całe urządzenie podczas prasowania mamy w ręku. Aby rozpocząć prasowanie wystarczy wlać wodę do zbiornika i podłączyć urządzenie do kontaktu. 

Drugą grupą są modele o nieco większych gabarytach, charakteryzujące się pionową konstrukcją. Są to parownice stojące, czy też po prostu parownice pionowe. Mają one długi wąż, na końcu którego znajduje się stopa z otworami, przez które wydobywa się gorąca para. 

Istotną różnicą pomiędzy parownicami ręcznymi i pionowymi są także ich parametry. Często urządzenia ręczne nieco wolniej się nagrzewają i produkują mniej pary, niż modele pionowe.

Zalety parownicy do ubrań

  • Szybkość użycia – parownica jest gotowa do działania w niecałą minutę i  nie ma konieczności rozkładać deski do prasowania, aby rozprasować zagniecenia. Używa się w pozycji pionowej, tak więc nie jest potrzebna deska do prasowania, a jedynie ubrania np. powieszone na wieszakach. Niektóre modele działają też w poziomie, więc można wygładzić ubranie kładąc je na kanapie czy łóżku.
  • Bezpieczna dla wszystkich tkanin. Nie istnieje ryzyko przypalenia. Parę wodną można dociskać do wszystkich tkanin. Płyta steamera/parownicy może być podgrzewana, ale nigdy nie jest na tyle gorąca aby przypalić tkaninę.
  • Para świetnie wygładza delikatną odzież z zakładkami, plisami, falbanki, koronkami.
  • Parownica to lekkie i poręczne urządzenie, którego można używać zarówno w domu jak i w podróży. Nie zajmuje dużo miejsca i jest prosta w użyciu. Zabija 99,9% bakterii – pozbywa się drobnoustrojów i bakterii, co jest ważne szczególnie w przypadku dzieci i alergików.
  • Usuwa brzydkie zapachy – para zmniejsza niektóre zapachy, jak np. zapach dymu papierosowego czy zapach długo nienoszonej odzieży.
  • Odświeża nie tylko ubrania, ale również meble tapicerowane, firany, narzuty, koce, zasłony.

Wady parownicy do ubrań

Parownica jest urządzeniem godnym uwagi, lecz podobnie jak inne sprzęty ma też swoje wady. Choć jest o wiele wygodniejsza niż żelazko, nie jest jednak tak wydajna i szybka. Zdecydowanie przyda się podczas codziennego odświeżania ubrań, lecz mamy bardzo dużo ubrań do prasowania, może okazać się za mało skuteczna.

Parownica może zawieźć także w przypadku bardzo grubych czy sztywnych tkanin. Choć strumień pary jest silny, nie każdy materiał się mu podda. Bardzo gruby płaszcz, sztywny jeans czy kurtki z grubymi podszewkami mogą wymagać zastosowania żelazka lub oddania ubrania do pralni.

Cena parownicy do ubrań

Ceny parownic do ubrań ręcznych wahają się od ok. 200 zł, zaś stojących od 300 zł wzwyż, nawet do ok. 1000 zł. Zależą od pojemności zbiorników, akcesoriów w zestawie, możliwości urządzenia, a także od producenta. Nie można zapominać, że znane marki gwarantują łatwiejszy dostęp do serwisu oraz do części zamiennych.

 Źródło: muratordom.pl, niezalezna.pl

 

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo