Sposób na śnieżnobiały uśmiech

Zęby straciły naturalny kolor? Pokryły się nieestetycznymi przebarwieniami? Zabieg wybielania zębów jest najbardziej optymalną, zachowawczą opcją. Wiele osób przed zabiegami rozjaśniania uśmiechu zastanawia się - czy to w gabinecie, czy w domowych warunkach? Zabiegi wybielania przeprowadzone pod kontrolą lekarza nie powodują osłabienia struktury tkanek twardych zębów. Przeczytaj więcej o metodach wybielania zębów.

zdjęcie ilustracyjne / pexels.com/@Shiny Diamond

Kiedy można wybielić zęby?

Kiedy można wybielać zęby? Jedynie wtedy, gdy nasze zęby są całkowicie zdrowe. Niestety, wiele osób nie zna dokładnego stanu swojego uzębienia i decyduje się na wybielanie w domu za pomocą różnych preparatów. Takie działanie może skończyć się nadwrażliwością zębów, a w najgorszym - infekcjami, ale również pogłębieniem próchnicy czy nawet degradacją szkliwa. 

Przed zastosowaniem różnych metod wybielania zębów należy więc udać się do stomatologa, by sprawdził, czy w jamie ustnej nie ma ognisk próchnicy, ubytków w szkliwie i innych przeciwwskazań do zabiegu. 

Metody wybielania zębów 

Kluczem do sukcesu jest odpowiednie dobranie metody wybielania zębów, która będzie dostosowana do naszych indywidualnych potrzeb. Zabieg wybielania zębów rozpoczyna się od wnikliwej zebrania szczegółowego wywiadu medycznego, badania stanu zdrowia jamy ustnej, rozpoznania przyczyn powstawania przebarwień zębów i kwalifikacja do zabiegu i dobranie najskuteczniejszej metody wybielania. Następnie wykonywane są zabiegi higienizacyjne mające na celu usunięcie zewnątrzpochodnych przebarwień zębów i osadów. 

Wybielanie nakładkowe

Proces wybielania nakładkowego zaczyna się od wykonania specjalnej szyny - nakładki w której aplikowany jest środek wybielający. W tym celu lekarz pobiera wyciski i odsyła je do pracowni techniki dentystycznej, gdzie powstają szyny. Następnie pierwszy zabieg jest wykonywany pod czujnym okiem lekarza w gabinecie. W każdą przestrzeń szyny (nakładki) aplikuje się niewielką ilość preparatu wybielającego i tak przygotowaną szynę nakłada się na łuk zębowy na określony czas. Pacjent aplikuje żel wybielający do nakładek samodzielnie w domu i umieszcza je na zębach na określony czas. Cykl wybielania nakładkowego trwa ok. 2-3 tygodni. Metoda ta jest bezpieczna i efektywna.

Metoda wybielania gabinetowego

Metoda zapewniająca szybkie wybielanie zębów. Podczas jednorazowego zabiegu zęby wybielane są o 7-8 odcieni w skali VITA. Całość odbywa się w gabinecie stomatologicznym i trwa około jednej godziny, a efekt jest widoczny bezpośrednio po zakończeniu zabiegu. 

Do najczęściej spotykanych objawów niepożądanych wybielania należy nadwrażliwość pozabiegowa, która ustępuje po zastosowaniu dedykowanych preparatów.

Wskazania do wybielania zębów

 • Rozjaśnienie zębów ze względów estetycznych.
 • Usuwanie przebarwień.
 • Usuwanie przebarwień spowodowanych czynnikami wrodzonymi, układowymi, metabolicznymi, farmakologicznymi, urazami, fluorozą, leczeniem antybiotykami z grupy tetracyklin, przebytymi chorobami.

Przeciwwskazaniami do zabiegu wybielania zębów

Wbrew pozorom, zarówno domowe sposoby na wybielanie zębów z wykorzystaniem produktów dostępnych w aptece, jak i gabinetowe zabiegi, wcale nie pozostają obojętne dla naszego stanu zdrowia. Oczywiście wykonane prawidłowo nie będą miały wpływu na jego pogorszenie się, jednak istnieją pewne okoliczności, w których wskazuje się na przeciwwskazania do wybielania zębów. Są to między innymi:

 • Wiek pacjenta poniżej 18 roku życia.
 • Próchnica.
 • Uszkodzenia mechaniczne zębów.
 • Duża ilość wypełnień oraz uzupełnień protetycznych stałych: koron, mostów lub licówek w zębach przednich.
 • Nadwrażliwość zębiny znacznego stopnia.
 • Zła higiena jamy ustnej.
 • Choroby przyzębia.
 • Stany zapalne dziąseł i przyzębia.
 • Alergia lub nadwrażliwość na składniki preparatów stosowanych w wybielaniu.
 • Ciąża i karmienie piersią.
 • Palenie tytoniu.
 • Zaburzenia czynności stawów skroniowo-żuchwowych.
 • Przyjmowanie niektórych leków (m.in. leki psychotropowe, przeciwpadaczkowe, cytostatyki).

Należy pamiętać, że:

Wybieleniu ulegają tylko zęby naturalne.
Wypełnienia kompozytowe, korony, licówki oraz mosty nie ulegną wybieleniu i konieczna może być ich wymiana.
W czasie wybielania i tuż po jego zakończeniu może wystąpić przejściowa nadwrażliwość zębów na bodźce termiczne i chemiczne.
Po zabiegu wybielania może pojawić się podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej i gardła.
Utrzymanie efektu wybielania zależy od diety i nawyków pacjenta.

 Źródło: luxmed.pl, niezalezna.pl

 

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo