Ciekawostki turystyczne: Pałac Maksymiliana Goldfedera w Łodzi

Pałac Maksymiliana Goldfedera – łódzki pałac mieszczący się przy ulicy Piotrkowskiej 77. Budynek powstał w latach 1891–1892, w najbardziej reprezentacyjnej części miasta, Maksymilian Goldfeder umieścił w nim dom bankowy. Rezydencja łączyła funkcje komercyjno-reprezentacyjne z mieszkalnymi.

Pałac Maksymiliana Goldfedera przy Piotrkowskiej 77 w Łodzi
HuBar; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0

Zachowany do dzisiaj pałac, to budowla usytuowana w linii regulacyjnej ulicy, jednopiętrowa, oparta na wzorcach renesansu włoskiego, z przylegającą do niego oficyną.

Na parterze mieścił się dom bankowy z bezpośrednim wejściem z bramy. Obok znajdowało się wejście na klatkę schodową, prowadzącą do pomieszczeń mieszkalnych na pierwszym piętrze. Klatka schodowa miała bogatą balustradę z kutej kraty i okno witrażowe.

Pierwsze piętro zajmowały pomieszczenia reprezentacyjne, różne stylowo, w układzie amfiladowym, z kwadratowym hallem pośrodku, oświetlonym świetlikiem wypełnionym witrażem. Z hallu prowadziły wejścia do dużej sali o wystroju neorokokowym w której na uwagę zasługuje bogato dekorowany piec w tym samym stylu, oraz do dwóch saloników i dwóch pokoi w stylu neorenesansowym, połączonymi z rozsuwanymi drzwiami z witrażami (jeden z pokoi być może był jadalnią). Od strony podwórka usytuowany był salonik w stylu mauretańskim. W oficynie znajdowały się pomieszczenia mieszkalne, kuchenno-gospodarcze oraz pokoje dla służby.

W 1930 budynek nabyło Towarzystwo Łódzkich Wąskotorowych Elektrycznych Kolei Dojazdowych. Od lat 50. XX w. budynek frontowy stał się siedzibą łódzkiego oddziału Zrzeszenia Studentów Polskich, który na parterze prowadził klub studencki „77” („Siódemki”). Natomiast w oficyna była w dalszym ciągu użytkowana przez MPK Łódź. Między innymi funkcjonowała tu do lat 80. XX wieku jego „Centrala Ruchu”.

Obecnie znajduje się tutaj klub studencki Siódemki (od 1955), restauracja irlandzka Irish Pub oraz restauracja Klub Spadkobierców.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Pałac Maksymiliana Goldfedera w Łodzi

ps
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo