Zbezczeszczono pomnik Lincolna w Chicago

Wandale zbezcześcili w Chicago pomnik Młodego Abrahama Lincolna. Oblali monument czerwoną farbą i pokryli napisami nawiązującymi do konfliktu rządu federalnego z plemionami Siuksów.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Do incydentu doszło podczas weekendu Święta Dziękczynienia w chicagowskiej dzielnicy Edgewater. Posąg stoi w Senn Park od 1997 roku.

„W weekend Święta Dziękczynienia mieszkańcy parku znaleźli posąg pokryty plamami czerwonej farby oraz napisami "Colonizer" (Kolonizator) i "Land Back" (Zwrócić ziemię). Jeszcze inny, "Dakota 38" odnosi się prawdopodobnie do 38 członków plemion Dakota straconych na rozkaz Lincolna w 1862 roku po wojnie z tymi plemionami”

- poinformował dziennik “Chicago Tribune”.

Wojna Indian Dakota z 1862 roku była konfliktem zbrojnym między wojskiem federalnym a kilkoma grupami wschodnich Dakotów, określanych też Santee Sioux.

W wyniku wojny zginęło 358 osadników, 77 żołnierzy amerykańskich i 29 członków ochotniczej milicji. Liczba ofiar Dakoty jest nieznana, ale Lincoln złagodził wyroki 303 z 498 schwytanych mężczyzn z Dakoty. Zatwierdził egzekucję 38.

„Posąg w mieście był jednym z wielu ocenianych przez komisję powołaną po protestach w 2020 roku. Koncentrowała się ma pomnikach postaci historycznych uważanych za kontrowersyjne”

– wyjaśniła telewizja Fox News.

Wcześniej na polecenie komisji usunęło posąg Krzysztofa Kolumba. Sugerowała ona wydanie opinii na temat posągu Młodego Lincolna.

Prezydent Lincoln, znany m.in. z tego, że pomógł zakończyć legalne niewolnictwo w Ameryce, spotkał się w ostatnich latach z krytyką po tym, jak ponownie skupiono się na jego roli w powstaniu Siuksów.

Monument Młodego Lincolna jest drugim zbezczeszczonym w Chicago w ciągu ostatnich sześciu tygodni. Na początku października anonimowi wandale pomalowali sprayem posąg Lincolna w Lincoln Park, pisząc: "Zdetronizuj kolonizatorów", Land back!" i "Pomścij Dakotę 38".

Zamieścili też listy 38 mężczyzn z Dakoty. Dodali, że chcą "zniszczyć mit Lincolna - wielkiego wyzwoliciela".

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#świat

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo