Tajemnicza śmierć szefa MSZ Białorusi. Cichanouska: Zdradził naród

Minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach. - W 2020 r. zdradził białoruski naród i poparł tyranię - napisała na Telegramie liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska. 

Swiatłana Cichanouska
Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

- W 2020 roku Makiej zdradził białoruski naród i poparł tyranię. Takim go zapamięta białoruski naród. Będziemy nadal bronić niepodległości i wolności Białorusi, bez względu na zmiany w otoczeniu Łukaszenki

 - podkreśliła Cichanouska. 

Białoruska państwowa agencja informacyjna BiełTA poinformowała w sobotę o śmierci ministra spraw zagranicznych Uładzimira Makieja. Miał 64 lata.


Cichanouska w swoim wpisie odwołała się do wydarzeń z 2020 roku, kiedy na Białorusi odbyły się wybory prezydenckie, w których oficjalnie Alaksandrowi Łukaszence przyznano 80,1 proc. głosów. Jego oponentkę Cichanouską, według oficjalnych wyników, wskazało zaledwie 10,1 proc. głosujących.

Opozycja uznała te wyniki za sfałszowane, a przez kraj przelała się fala protestów z żądaniem uczciwych wyborów. Były to największe masowe protesty w historii Białorusi. Na wystąpienia społeczeństwa obywatelskiego władze odpowiedziały represjami na wielką skalę. Sama Cichanouska po wyborach była zmuszona przez władze do wyjazdu z kraju. Na Białorusi została oskarżona o szereg działań na szkodę państwa

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Swiatłana Cichanouska #Uładzimir Makiej #Białoruś

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo