Prezydent RP upamiętnił ofiary Wielkiego Głodu na Ukrainie

W oknie Pałacu Prezydenckiego zapłonęła świeca jako znak pamięci o cierpieniu i tragedii milionów ofiar Wielkiego Głodu 1932-1933 na Ukrainie - poinformowała w mediach społecznościowych Kancelaria Prezydenta RP.

fot. Marek Borawski/KPRP

Jak poinformowano we wpisie opublikowanym w sobotę na Twittere KPRP, "w oknie Pałacu Prezydenckiego zapłonęła świeca jako znak pamięci o cierpieniu i tragedii milionów ofiar Wielkiego Głodu 1932-1933 na Ukrainie". "Pamiętamy o ofiarach sowieckiego ludobójstwa!" - czytamy.

W latach 1932-1933 wywołany przez władze sowieckie głód na Ukrainie pochłonął, jak szacują historycy, ponad 4 mln ofiar. Hołodomor zapisał się w pamięci Ukraińców jako ludobójstwo mające na celu wyniszczenie ich narodu przez imperium, które podbiło ich ziemię.

Przez kilka dziesięcioleci ze Związku Sowieckiego docierały jedynie niejasne informacje na temat skali tragedii mieszkańców Ukrainy. Dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych możliwe stało się upamiętnienie ofiar tej zbrodni oraz wyjaśnienie niektórych jej okoliczności. Od 2004 r. w czwartą sobotę listopada na pamiątkę tego wydarzenia obchodzony jest na Ukrainie Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i Represji.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Pałac Prezydencki #Ukraina

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo